Dağ Medya Avrupa Birliği Uzmanı Gazeteci Eliana CAPRETTİ soruyor: Türkiye diğerlerinden daha mı ‘yabancı’ ?

                                      ”  ….. ama yine de uzmanlar arasında yaygın bir izlenim var, o da, AB hükümetlerinin, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecini ne pahasına olursa olsun engellemek istediği …”


Eliana CAPRETTI - Dağ Medya Avrupa Sorumlusu İtalya-Belçika

Eliana CAPRETTI-DAĞ MEDYA/İTALYA-Brüksel’deki klüp ve barlarda bir iki şaka tekrarlanır durur. Bunların bazıları gerçekten çok komik oluyor, bazıları da çok eğlenceli olmasa da oldukça dokunaklıdır. Bunlardan biri şöyle; üyelik müzakerinde kapı dışı durumunda ki Türkiye ve Hirvatistan ile ilgili…Şöyle, AB heyeti Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordon Jandrovic ile karşılaşır ve ona Avrupa Birliği üyeliğine kabul edilmeleri için son bir soru yöneltir: ‘AB’nin bayrağı ne renk?’ diye sorarlar!
Devamında, Avrupa Delegasyonu Türkiyenin AB Bakanı Egemen Bağış ile buluşur ve kendisine tam üyelik süreci için de son bir soru yöneltir, soru şöyledir;  Bize 11 Eylül saldırılarının kurbanlarının hepsinin isim, soyad, adres ve telefon numaralarını söyleyin!

Evet, bu bir şaka…

Avrupa Birliği üyesi devletler,  aday olan ülkelerin ilerleme raporlarını kaydetmekle zorunludurlar. Adaylar  tarafından elde edilen yıllık ilerleme raporlarını içerir bu.  Avrupa Komisyonu genişleme politikası ile ilgili  Türkiye, İzlanda ve Batı Balkanlar’ın Avrupa Birliği(AB) üyelik yolunda kaydedilen yıllık ilerleme detalarını yayımlar.

Bu bağlamda Avrupa Komisyonu 12 Ekim 2011’de genişleme paketini piyasaya sürdü: bu ilerleme raporuydu tabii ki. Türkiyeyi  örneklersek bu yıl ilerleme raporu sonucu daha çok bir ‘gerileme raporu’ gibi tarif edildi.

Basın özgürlüğüne ve devletin azınlıklarına yönelik davranışlarına ilişkin ciddi ihlaller olduğunun altı çiziliyor.

Tabii ki rapor sadece kötü haberleri içermiyor ( olumlu yargı reformları olduğu ve ordunun siyaset üzerinde ki etkisinin kalktığı örneklerinin de olumlu yönde altı çiziliyor) ama yine de,uzmanlar arasında yaygın bir izlenim var, o da, AB hükümetlerinin, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecini ne pahasına olursa olsun engellemek istediği bir çekirdeğin her zaman bulunduğuna dair.

Avrupa konseyi Aralık ayında bildiğiniz üzere buluşacak. Ancak o zaman görebiliriz şakaların nekadarının gerçeğe dönüşebileceğini.

************************************************************************************************************************************

Is Turkey more “foreign” than others?


 

Eliana CAPRETTI

There are a few jokes repeated in clubs and bars across Brussels. Some are actually quite funny, others tend to be less amusing but still quite eloquent. One of them goes like this: as accession negotiations with Turkey and Croatia kick off, an EU delegation meets Croatia’s Foreign Minister Gordan Jandrovic and poses him the last question before allowing his country to join the European Union: “What colours is the EU flag?”

Right afterwards, the European delegation meets the Turkish Minister for EU Affairs, Egemen Bagis, posing him too the last, decisive question to gain full membership in the European Union: “Tell us names, surnames, addresses and phone numbers of all the victims of the September 11 attacks!”

Yes, a joke indeed.

Having been mandated by member states to report annually on progress achieved by candidates, the European Commission publishes an annual overview of its enlargement policy and the progress made towards EU accession in Turkey, Iceland and the Western Balkans.

On October 12, the 2011 enlargement package was released: a progress report that, in Turkey’s case, has been described more like a “regress report” this year.

Serious violations of press freedom are clearly underlined as well as a strong criticism for the treatment of minorities in the state.

Of course, the report is not all bad news (positive judicial reforms and a removal of the army from politics are underlined as well, for example) but still, the widespread impression among experts is that there’s a core of EU governments that wants to block Turkey’s accession at all costs.

What we know is that the European Council will meet in December. Only then we’ll see how true some jokes can become.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir