Wissam Tarif – Avaaz.org|| Suriye'deki dehşet hastanelerini sonlandırın

Sevgili arkadaşlar,


Suriye ölüm timleri göstericileri hastane yataklarında öldürüyor; bu arada Rusya da rejimi silahlandırıyor ve bu katliamı durdurabilecek her türlü uluslararası hareketi bloke ediyor. Ama bölgede tepki artıyor ve yeterince çok kişi sesini yükseltirse Türkiye ve Almanyanüfuzlarını kullanarak Rusya’yı bu katil rejimi desteklemekten vazgeçirebilir. Bu acil dilekçeyi imzala ve herkese haber ver:

Sign the petition

Aklımdan çıkmayan bir görüntü var. Genç bir Suriyeli gösterici hastaneye ayağı yaralı girdi ve kafasına sıkılmış bir kurşunla çıktı. Ailesi ağlayarak rejimin oğullarının cesedini kendilerine teslim ettiğini anlatarak şöyle dedi: ”Suriye’de güvenli hiçbir yer kalmadı – hastaneler bile artık güvenli değil.”

Altı ay boyunca işkence ve tecavuz mağdurlarıyla konuştum ve barışçıl insan hakları aktivisti olan yakın arkadaşlarımın yasını tuttum. Ama şu anda bölgede baskı artıyor ve bu katliamı sona erdirmek ve bu dehşet hastanelerini durdurmak için hepimizin yapabileceği bir şey var:Suriye’nın ana destekçisi ve silah tedarikçisi Rusya’yı küresel eylemi engellemekten vaz geçmeye ikna etmek.

Bugüne dek hiç kimse bu vahşete silah sağlayan Rusya’dan hesap sormadı. Ama eğer şimdi siz de bana katılırsanız bunu değiştirebiliriz — Almanya Başbakanı Merkel ve Türkiye Başbakanı Erdoğan Rusya üzerinde nüfuzlarını kullanabilir ve Suriye demokrasi hareketine destek verebilirler. Onlara Arap Birliğiyle birlikte hareket etmeleri ve Rusya’ya BM’nin Suriye için harekete geçmesini engellemekten vazgeçmesi yönünde baskı yapmaları çağrısında bulunalım.Almanya ve Türkiye’ye yönelik acil dilekçeyi imzalayın — ben de dilekçeyi gelecek hafta iki Dışışleri Bakanlığı’na da ileteceğim:

http://www.avaaz.org/tr/stop_the_horror_in_syria_a/?vl

Suriye’de en az 5,500 kişi öldürüldü – bu sayı Kosova savaşında ölenlerle aynı. Avaaz’la görüşen hastane personeli ve tanıkların ifadelerine göre Suriye güvenlik güçleri demokrasi yanlısı onlarca göstericiyi yakalamak, işkence etmek ve öldürmek için hastaneleri ve Kızılay araçlarını kullanıyor. Aynı yöntemle doktorları da gözaltına alıyor. Bu uygulamalar uluslararası hukukun açık ihlalidir.

İki hafta önce Rusya utanmadan Suriye rejiminin masum insanları katletmesini önlemeyi hedefleyen küresel hareketi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin bloke etmesine ön ayak oldu. Ve bu arada kasaplara yüksek etkili silahlar yolladı.

Ancak şimdilerde Esad’a baskı artıyor – ekonomik yaptırımlar Esad’ın ordusunu zayıflattı ve kaynaksız bıraktı. Arap Birliğiyse muhalefet liderleriyle görüşmesi için Esad’a iki hafta süre tanıdı. Şimdi katliamın durması konusunda belirleyici olabilecek iki kilit ülke var: Suriye’nin komşusu ve bölgesel güç olarak ortaya çıkmaya başlayan Türkiye ve Rusya’nın ikinci büyük ticaret ortağı ve geleneksel arabulucusu Almanya.

Türkiye de Almanya da küresel kanaat konusunda hassaslar ve Suriye demokrasi yanlısı hareket için lider olarak görülmeye başlandılar. Bizden gidecek güçlü bir talep, bu iki ülkenin Rusya’yı rejimi desteklemekten vazgeçirmeye zorlamasını sağlayabilir. Dilekçeyi hemen imzalayın – dilekçeleri Türkiye ve Almanya Dışişleri Bakanlarına bu hafta ileteceğim:

http://www.avaaz.org/tr/stop_the_horror_in_syria_a/?vl

Bazı hükümetler ne yapacaklarını bilemiyorken Avaaz üyeleri Suriye’de gerçek değişimi sağlıyor. Esad’ın baskı operasyonunu fonlayan petrole katı yaptırımlar getirilmesine yardım ettik. Medya karartmasını kırdık ve kayıplar ve diğer suçları belgelemek için yorulmak bilmeden çalıştık ve rejimin yalanlarını ortaya çıkardık. Umut ateşini güçlü tutmaya devam edelim ve barışçıl, demokratik Suriye’ye giden yolu aydınlatalım.

Umut ile,

Wissam Tarif ve tüm Avaaz ekibi

AYRINTILI BİLGİ:

Rusya Neden Suriye’yi Destekliyor? (Finans Gündem=
http://www.finansgundem.com/haber/Rusya-neden-Suriye-yi-destekliyor/69947

Avrupa’da Suriye İçin Koridor Girişimi (VOA):
http://www.voanews.com/turkish/news/Avrupada–Suriye-icin-Koridor-Giriimi-125171464.html

BM’nin Suriye Kararına Tepki (Gazeteport):
http://www.gazeteport.com.tr/haber/56013/bmnin_suriye_kararina_tepki

BM: Suriye’de Ölenlerin Sayısı 3000 Oldu (BBC):
http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2011/10/111014_syria.shtml

Arap Birliği Suriye’ye iki hafta tanıdı (Sabah)
http://www.sabah.com.tr/Dunya/2011/10/18/arap-birligi-suriyeye-iki-hafta-sure-tanidi

Erdoğan ve Medvedev, ikili ekonomik işbirliği konularını ele alacak (Zaman)
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1107658&keyfield=72757379612074C3BC726B69796520656B6F6E6F6D696B

Ekonomide Alman Rus işbirliği güçleniyor (AB Haber):
http://www.abhaber.com/ozelhaber.php?id=6854

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir