Hakkari saldırısı sonrası açıklamalar

Hakkari saldırısının ardından birçok açıklama geldi.

Dün gece Hakkaride yaşanan PKK saldırıları sonrasında yapılan açıklamalar şöyle:

Erdoğan: Mutlaka hesabı sorulacak
“Türkiye düşmanları şunu çok iyi bilmeli. Türkiye Sarıkamış, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı başta olmak üzere şehitlerin aziz ruhları üzerinde inşa edildi. Bayrağımız rengini şehitlerin al kanından almıştır. Bayrak da vatan da bizim için namustur. İçeriden ya da dışarıdan hiçbir saldırıya boyun eğmeyeceğimizi, geri adım atmayacağımızı bilmeliler. Bir milim dahi geri çekilmedik, çekilmeyeceğiz. Her kim ki teröre destek veriyorsa, terörü besliyorsa, teröre müsamaha gösteriyor, kanlı yüzünü örtmek, insanlık dışı saldırıları görmezden geliyorsa bilsinler ki, Türkiye Cumhuriyetinin nefesi her birinin ensesinde olacaktır. Terör örgütü nereden destekleniyorsa hepsinden mutlaka bunun hesabı sorulacaktır.”

Cumhurbaşkanı Gül: İntikam çok büyük olacak
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, saldırıyla ilgili açıklamasında “Bu saldırıların intikamı çok büyük olacaktır ve misliyle alınacaktır. Silahla bir yere varılmayacağını eninde sonunda göreceklerdir. Bunlara yataklık edenler de derslerini çıkartmalı ve neticelerine katlanmaları gerekir” dedi.

Komutanların bölgeye intikal ettiklerini belirten Gül, “Bu mücadelenin uzun soluklu bir mücadele olduğunu herkes bilmelidir. Bu konudaki kararlılığımız kesindir. Terör ile netice alacaklarını düşünen varsa büyük bir yanılgı içindedirler. Kendi halkımızın hak ve hukukunu korumak başka bir şeydir, terörle kararlı bir şekilde mücadele etmek ise devletimizin kararıdır” diye konuştu.

Çiçek: Bağrımıza taş basacağız?
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, saldırıyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Yaşadığımız üzücü olaylar yeni anayasa sevincimizi gölgeledi. Bu olaylar ne kadar yürek yakarsa yaksın girdiğimiz bu yoldan vazgeçmeyeceğiz. Acılarımız ne kadar büyük olursa olsun bağrımıza taş basacağız. Gelişen şartlar çalışmalarımız ne kadar zorlaştırırsa zorlaştırırsın hukuk ve demokrasi sınırları içinde kalarak üzerimize düşeni yapmaya çalışacağız. Bir taraftan bu olayları telin ettiğimizi ifade edeceğiz. Diğer yandan da yeni anayasayı toplumumuza kazandırmak gayretinin içinde olacağız.”

BDP: Hükümet ve PKK savaşı durdursun
“Bu ateş hepimizin yüreğini yaktı, ölümlere artık ‘yeter’ diyoruz. Acıların kelimelerle ifade edilemediği anları yaşıyoruz. Devlet ve hükümetlerin savaşta ısrar eden açıklamalarına ‘yeter’ diyoruz. Türkiye’nin ekmek, su ve hava kadar en acil ihtiyacı barıştır. Barıştan başka seçenek yoktur. Analarımız bu acıyı hak etmiyor. Barış süreci için hepimiz seferber olmalıyız. Hükümete de PKK’ya da bir saniye geç kalmadan savaşı durdurma çağrısı yapıyoruz.”

BDP Milletvekili Ayla Akat Ata ise, “Her sabah güne ya siyasi bir operasyon ya da çatışmayla uyanıyoruz” dedi. Saldırıda ölen askerlere Allah’tan rahmet, ailelerine de başsağlığı dileyen Ata, “Siyasetin soruna çözüm bulması gereken bir dönemde askeri operasyonla çözüm arayışı da düşündürücü” dedi.

Arınç: Allah helak etsin
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: “Bunu yapanlar ortaya çıkarılacak, kaynakları kurutulacak, hangi merkezden başlatıldığı takip edilecek. Bu acıları yaratanları Allah en kısa sürede helak etsin. Tüm imkânları kullanarak bu acılara son vereceğiz.”

Davutoğlu: En şiddetli şekilde cezalandırılacaklar
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu: “Gerçekten üzücü bir olay. Şehitlerimize rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Aziz milletimiz, bu saldırıları yapanları mutlaka en şiddetli şekilde cezalandırılacaklardır.”

Eroğlu: Terör örgütü çok azıttı
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu: “Milletimizin başı sağolsun, maalesef terör örgütü çok azıttı. Şehit ailelerine ve tüm milletimize başsağlığı diliyorum. Şehitlerimize de Allah rahmet eylesin.”

Tekin: Siyaset bunu çözmek için var
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin: “Yüreğimiz yanıyor. Bu acıların artık bitmesi gerekiyor. Siyaset bunu çözmek için var. Saldırıyı şiddetle kınıyorum. Şehitlerimize Allahtan Rahmet, ailelerine büyük sabır diliyorum. Biliyorum ne desek onların acısını hafifletemeyiz..Ama dualarımız onlarla.”

ABD: Türkiyeyi desteklemeye devam edeceğiz
ABD Büyükelçiliği açıklamasında “Hakkari vilayetinde vuku bulan trajik hadiseleri şiddetle kınadığını” bildirdi. Yazılı açıklama yapan ABDnin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, “Birleşik Devletler ve Amerikan halkı adına hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına en içten taziyelerimi gönderiyorum. Yaralıların en kısa sürede sağlıklarına kavuşmasını diliyoruz” dedi.

“Hakkari halkı ve bir bütün olarak Türkiyenin, teröristlerin elinde çok uzun süredir olduğu gibi acı çektiğini” beirten Ricciardone, “Hiçbir siyasi dava veya hiçbir inanç, terörizmi mazur gösteremez. Dost ve müttefik Birleşik Devletler, resmen terörist bir örgüt olarak tanımladığı PKKya karşı Türkiyenin mücadelesini desteklemeye devam edecektir.” ifadelerine yer verdi.

Kılıçdaroğlu: Hükümet istifa etmeli
Başbakan’ın, sorumluluğu başka kurumlarda aramaması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Kendisi muhalefet partisinin lideri değil, ülkeyi yönetiyor. Sorumluluk başbakanın omuzlarındadır. Çözüm üreten kurum siyaset kurumu olmalıdır. Durup durduk yerde muhalefetten de şikâyet ediyor. Çözüm önerilerinde bulunduk. Herkes duydu, bir tek Başbakan duymadı. Neden muhalefete kulağını kapatıyor? Ulusal bütünlük içinde getireceğiniz her çözüme destek vereceğiz dedik. Ama hiçbir öneri gelmiyor, sadece eleştiri geliyor. Teröre çözüm için iktidara açık çek verdik. Teröre çözüm konusunda hükümete hiç engel olmadık. Meclis Başkanı’na çağrıda bulunuyorum. Sorunun çözüm adresi hükümet değildir. Hükümet çözüm konusunda aciz kalmıştır. Meclis’in bu konuya el koyması, ortak komisyon kurması gerekmektedir. Sağlıklı çalışan demokrasilerde hükümet istifa seçeneğini düşünür. İki günde 34 güvenlik görevlimizi şehit verdik. Bunun sorumlusu AKP hükümeti ve başındaki başbakandır.”

Başbakan’ın çaresizliğini gördüğünü dile getiren Kılıçdaroğlu, BDP’nin de PKK’yi lanetlemesini ve net ifadeler kullanmasını istedi.

Bahçeli: OHAL ilan edilsin
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Hakkari saldırısının ardından yaptığı açıklamada OHAL ilan edilmesi gerektiğini söyledi. Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada,”Baştan beri girdiği yanlış ve karanlık yolda yüzsüzce sürünmeye devam eden Adalet Ve Kalkınma Partisi’nin, ezber bozuyorum, tabuları yıkıyorum, düşmanlığı kaldırıyorum, dostluk çemberi oluşturuyorum adı altında sürdürdüğü yanlış politikalar bugün karşımıza hezimet, hüsran ve terör olarak çıkmıştır. Bu nedenle 18 Ekim 2011 önerdiğimiz tedbirler başta olmak üzere, terör ve bölücülüğün zirve yaptığı bölgeleri kuşatan yerlerde Olağanüstü Hal ilan edilmesi kaçınılmaz bir hal almıştır” dedi.

(soL – Haber Merkezi)

http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyaset/hakkari-saldirisi-sonrasi-aciklamalar-haberi-47504

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir