DAĞ MEDYA HATİCE ŞEN YAZIYOR|| Metrobüsün asansörleri engellinin oluyor

İstanbulun en önemli güzergâhlarından E-5 hattı üzerinde seyahat eden yolculara trafiğe takılmadan ulaşım imkânı veren metrobüs hattında yeni bir uygulama başlıyor. Engelli ve yaşlıların duraklara rahat ulaşım kurmaları için kurulan asansörleri artık yalnızca engelli ve yaşlılar kullanacak.

HATİCE ŞEN/DAĞ MEDYA ŞEHİR MUHABİRİ

HATİCE ŞEN-DAĞ MEDYA-İSTANBUL-Kent içi ulaşımın problemine çözüm için geliştirilen metrobüs sistemi İstanbulda 42 kilometrelik hatta 330 otobüsle hizmet veriyor. Günde yaklaşık 700 bin kişiyi Avcılar-Söğütlüçeşme arası taşıyan hattın ekim ayında Beylikdüzüne ulaştırılması hedefleniyor. Yapılacak 10 km yeni hat ile birlikte 52 km uzunluğuna ulaşan metrobüs hattında 11 asansör, 5 engelli rampası bulunuyor.

Özellikle engellilerin duraklara rahat girip çıkmaları için yapılan asansörleri gün içinde vatandaşların sürekli kullanması İETTyi harekete geçirdi. Asansörlerin engelliler tarafından ihtiyaç halinde kullanımda olması için asansörlere kart okuyucular yerleştirildi. Akbillerini okutan engelli ve 60 yaş üstü yolcular asansörleri rahatlıkla kullanabiliyor. Uygulamanın deneme amaçlı başlatıldığını ifade eden İETT yetkilileri, iyi bir sonuç alınırsa kalıcı olacağını aktardı. Öte yandan hamile ve merdiven çıkamayacak durumda olanların kullanımı için de çalışma yapılacak.

Metrobüs hattı üzerinde erişime uygun özürlü asansörü ve/veya özürlü rampası bulunan istasyonlar ise şöyle:

Asansörler:
1.Edirnekapı İstasyonu 1 adet
2.Zincirlikuyu İstasyonu 4 adet
3.Şirinevler İstasyonu 2 adet
4.Sefaköy İstasyonu 3 adet
5.Avcılar İstasyonu 3 adet

Engelli rampası:
1.Topkapı İstasyonu
2.Zeytinburnu İstasyonu
3.İncirli İstasyonu
4.Y.Bosna-Kuleli İstasyonu
5.Cennet İstasyonu

DAĞ MEDYA-HATİCE ŞEN

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir