Yeşil Ekonomi Konferansı'nda Yerel Pratikler Paylaşılacak

“Yerel Yeşil Seçenekler” başlıklı 2. Yeşil Ekonomi Konferansının ana konuşmacısı bu yıl yeşil kent seçilen Hamburgdan Kentsel Gelişim ve Çevre Bakanlığından Dr. Dirka GrieGhaber.

Yeşil Düşünce Derneği ile Heinrich Böll Stiftung Derneğinin düzenlediği 2. Yeşil Ekonomi Konferansı: Yerel Yeşil Seçenekler 22-23 Ekimde Cezayir Toplantı Salonunda yapılacak.

İlki teorik kapsamda olan konferansta bu yıl, yerel pratikler konuşulacak. Konferansın ana konuşmacısı bu yıl Yeşil Kent seçilen Almanya şehri Hamburgdan Dr. Dirka GrieGhaber.

GrieGhaber, Hamburgun yeşil başkent olması için ne gibi politikalar izlendiklerini anlatacak. Sunum değil de tartışmalarla yürümesi planlanan konferansta, Türkiyedeki şehirlerin Hamburg deneyimden faydalanması ve yerel deneyimlerin paylaşılması amaçlanıyor.

Konferansın tanıtım metninde, mevcut sistemin yaşanılabilir değil, “marka kentler” yaratma peşinde olduğu ancak buna karşı çözümsüz olunmadığı belirtildi.

“Ulaşım, kentsel dönüşüm, enerji gibi gündelik yaşamı şekillendiren alanlardaki yatırım kararları sadece tüketime dayalı ekonominin devamını gözetecek şekilde alınıyor. Ama çözümsüz değiliz. Türkiyedeki yerel yönetimlerin manevra alanı dar olsa da hayata geçirebilecekleri yaşamdan yana yeşil politikalar mevcut.”

Program şöyle:

09.30da açılış konuşmasını Heinrich Böll Stiftung Derneğinden Dr. Ulrike Dufner ve  Yeşiller Partisi Eş Sözcüsü Yüksel Selek yapacak. Ana konuşmacı Hamburg Kentsel Gelişim ve Çevre Bakanlığından Dr. Dirka GrieGhaber.

10:45de Özgür Gürbüzün moderatörlüğünde; Prof. Dr. Haluk Gerçek “Ulaşım”, Yar. Doç. DrKoray Velibeyoglu “Yeşil Kentin Sınırları, İkbal Polat “Ekonomik Krizin Kent ve Bölge Planlamasına Etkileri” ve Orhan Esen “Mimari” başlıkları altında konuşacak.

13:30da Alper Akyüzün moderatörlüğünde; Dikili Jeotermal A.Ş. Yön. Kurulu Bşk. Hüseyin Çelik “Yerel Enerji”, Tohum İzi Demeğinden İlhan Koçulu “Yerel Ekonomi”, Yeryüzü Demeğinden Aytaç Timur ” Kent Tarımı Uygulamaları” başlığı altında konuşacak.

15.15 de  Mahmut Boynudelikin moderatörlüğünde Çanakkale 18 Mart Universitesinden Yrd. Doç. Dr. Ferah Özkök “Sorumlu Turizm”, Çanakkale 18 Mart Üniversitesinden Prof. Dr. H. Rıdvan Yurtseven “Yavaş Şehir”, BM Habitat AGFE temsilcisi Cihan Uzunçarşılı Baysal“Kentsel Dönüşüm” başlığı altında konuşacak.

Yeşil başkentler

“Avrupanın Yeşil Başkenti” Avrupa Komisyonu tarafından kentlerde ekolojik çözümler üreten ve yaşam standardının çevreye saygı göstererek artması için çalışmalarda bulunan yerel yönetimlerin desteklenmesi amacıyla ortaya konan bir ödül. Ödülün ilkini 2010de İsveçin başkenti Stockholm aldı.

Programın tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir