THOMAS HAMMARBERG|| Türkiye Adalet Sisteminde İşlevsel Bozukluk Var

Avrupa Konseyinin İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg, Türkiyedeki uzun yargılanma ve tutukluluk süreleri ile ilgili davalarda sanık olan polislere iltimas geçilmesini eleştirdi.

sonunda dün (14 Ekim) Türkiyedeki adalet sistemi hakkında açıklamalarda bulundu.

Avrupa Konseyinin internet sitesinde yer alan bir değerlendirmeye göre Hammarberg, Türkiyedeki adalet sisteminin işlevsel bozuklukları  olduğu ve dolayısıyla kişilerin temel insan hakları ve özgürlüklerinden tam olarak yararlanamadıklarını belirtti.

“Yetkililerin yaptıkları büyük yasal değişikliklerdeki iyi niyetlerine ve kararlılıklarına” inandığını belirten Hammarberge göre; sistemdeki yapısal eksikliklerin giderilebilmesi için, hükümetin 2009da başlattığı düzenlemeleri hızlandırması gerekiyor.

Hammarberg ayrıca Türkiyedeki yargılanma ve tutukluluk sürelerinin uzunluğuna da dikkat çekti. Diyarbakır D tipi cezaevini ziyaret eden Hammarberg, “hapishane yetkililerinden hapishanedeki 750 mahkumdan 540ının; haklarındaki karar, temyiz mahkemesinden, yerel mahkemeye iade edilmiş tutuklular olduğuna dair bilgi aldığını” belirtti.

Hammarberge göre “yerel mahkemeler, gözaltına alternatif olabilecek ve kanuni bir hak olan kefaletle serbest bırakma” seçeneğini de çoğunlukla gözardı ediyor.

Özellikle “suç örgütleri” ile ilgili yasalardaki “belirsizliklerin” giderilmesi gerektiğine de değinen Hammarberg, suç örgütleri ile ilgili davalarda toplanan kanıtların yetersizliğinden de bahsetti.

Devamını okumak için tıkla…

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir