SON DAKİKA…Gilad Şalit İsrail'e teslim edildi.

Gilad Şalit Tarafsız bölge Mısır’da

İsrail askeri Gilad Şalite karşılık olarak bırakılacak olan Filistinli mahkİşte anlık gelişmeler;

Şalit, Mısırlı yetkililerin elinde

İsrail ile Hamas arasındaki tutuklu takası çerçevesinde, İsrailli asker Gilad Şalitin Mısırlı yetkililere teslim edildiği haberleri kesinleşti.

Şalitin kısa bir süre içinde İsrail tarafına geçirilmesi bekleniyor.

Kanal 2 televizyonunun Arap konularıyla ilgili muhabir-yorumcusu Ehud Yaari, Mısırdaki kaynaklarına dayanarak, Şaliti Hamasın askeri kanadının komutanı Ahmed El Cabarinin, bizzat kendisinin Mısırlılara getirdiğini belirtti.

Hamas sözcülerinden Fevzi Barhum, Şalitin Mısırlılara teslim edildiğini doğrulayarak, takas anlaşmasının ilk aşamasının “başarıyla tamamlandığını” belirtti.

Şalit tünellerden Mısıra geçirildi

İsrailin Kanal 2 televizyonu, İsrailli asker Gilad Şalitin yaklaşık bir saattir Mısırda olduğunu bildirdi.

Kanal 2 televizyonunun Gazzedeki Filistinli muhabiri, Gazze kaynaklarına dayanarak, İsrailli asker Gilad Şalitin yaklaşık bir saattir Mısırlıların elinde bulunduğunu ve sağlık kontrolünden geçirildiğini belirtti.

Kanal 2nin muhabiri, Hamasın İsrailli askeri beklendiği gibi Refah geçişinden değil, tünellerden geçirip Mısıra aktardığını da ifade etti.

Filistinli tutukluların aileleri sınır kapısında

İsrail ile Hamas arasında varılan anlaşma uyarınca serbest bırakılacak Filistinli tutukluların aileleri ve yetkililer, Refah sınır kapısına gelmeye başladı.

Serbest bırakılacak 477 Filistinliden 294ü Gazzeye gönderilecek. Gazzeye Mısır ile sınırı olan Refahtan girecek olan Filistinliler burada resmi bir heyet ve aile üyeleri tarafından karşılanacak.

Kızılhaç yetkililerinin de geldiği Refahta hareketlilik yaşanıyor.

Güvenlik ise Hamas hükümetine bağlı polis teşkilatı ve yine Hamasın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları tarafından sağlanıyor.

Bu arada, Gazzedeki yönetimin Başbakanı İsmail Haniye, Refah sınır kapısına geldi. Haniye, sınır kapısındaki binaya girerken iki eliyle uzun süre zafer işareti pozu verdi.

AİLELERE MEKTUP

Şalit karşılığında 1027 Filistinlinin salıverilmesini öngören takasın ilk aşaması hayata geçirilirken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, takas anlaşmasına karşı çıkan İsraildeki terör kurbanlarının ailelerine mektup gönderdi.

Netanyahu, mektubunda “ailelerin karşı karşıya bulunduğu acıları anladığını ve kendisinin de teröre kurban vermiş ailelerden biri olduğunu belirterek, “Benim kardeşim de Entebbedeki rehineleri kurtarma operasyonu sırasında hayatını kaybetmişti” dedi.

1976 yılında, 248 yolcu taşıyan bir Fransa Hava yolları uçağı Ugandadaki Entebbe havalimanına kaçırılmış; uçaktaki rehine İsraillileri kurtarmak için düzenlenen operasyon sırasında, İsrail ordusunun komando biriminin başında bulunan Netanyahunun kardeşi Yonatan Netanyahu, operasyona katılan İsrailli askerlerden ölen tek kişi olmuştu.

Binyamin Netanyahu, Gazze Şeridine kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalitin serbest kalması konusuyla ilgili kararın, şimdiye kadar verdiği en zor kararlardan biri olduğunu belirterek, “Bu benim için de zordu; sizin için de” dedi.

Netanyahu, “Tutsak bir askeri geri getirmek için duyduğumuz güçlü arzunun karşısına Gilad Şalitin beş yıl önce kaçırılmasına karşılık İsrail Devletinin ödemek zorunda kalacağı ağır bedeli sınırlama gereği dikiliyordu. Bu bedelin sizin için çok ağır olduğunu biliyorum” dedi ve şöyle devam etti:

“Şu hassas zamanda ben ve tüm İsrail ulusunun sizleri kucakladığını ve acılarınızı paylaştığını bilmekle teselli bulacağınızı ümit ediyorum.”

http://ihlassondakika.com/haber_Gilad-Salit-Israile-teslim-edildi_414601.html

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir