Nikoguido'dan açık mektup|| Fotoğraf Projesi

Sevgili Dostlar,

Irak Savaşı sonrasında patlayan bombalar yüzünden yaralanmış Iraklılarla ilgili “Savaş Karşıtı” bir fotoğraf projesi hazırlamaktayım. Proje kapsamında, Irak Savaşının başlamasının 10. yılı olan Mart 2013de, Dünyada en fazla konuşulan 24 dilin merkezinde sergiler açarak bu savaşın sivillerin hayatını nasıl etkilediğini göstermek istiyorum.

2010 yılı Aralık ayında ve geçtiğimiz günlerde Ürdün’ün başkenti Amman’a giderek, plastik cerrahi ameliyatları geçirmiş Iraklıların portre fotoğraflarını çektim.

Sergi konsepti uyarınca, fotoğrafı çekilen her Iraklının 5 dakikalık ses kaydı gerçekleştirildi. Bu kayıtta, yaralı sivil Iraklı kendisini tanıtmakta, bombadan önce nasıl bir hayatı olduğunu ve bomba sonrası hayatının nasıl değiştiğini anlatmaktadır. Yine projeye göre fotoğrafı çekilen her Iraklı Dünyanın 4 bir yanından savaş karşıtı entellektüeller tarafından seslendireceklerdir. Sergilenen her fotoğrafın altında bir kulaklık olacak  ve sergiyi gezen sanatseverler Iraklıların sözlerine tercüman olan sanatçıların sesi aracılığıyla fotoğraftakı kişinin hislerini paylaşacaklardır.

Günümüzde Dünyamız bir fotoğraf çöplüğüne dönüşmüştür ve maalesef artık görsellere doymuş olan beynimiz, eskisi kadar fotoğraflardan etkilenmemektedir. Belgesel fotoğrafçılar için  Dünyamızın ve insanlığın sorunlarına dikkat çekmek gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Bu sebeple, savaşın korkunçluğunu gösterebilmek amacıyla, ses kaydı ile fotoğrafı bir araya getiren bir sergi formatı seçtim.

Bu projeyi gerçekleştirebilmek için, yabancı dil bilen ve sergi açılacak ülkelerdeki savaş karşıtı dernekler ve galerilerle yazışabilecek gönüllülere ihtiyacım var. Eğer siz de bu projenin bir tarafından tutmak ve benimle birlikte yol almak istiyorsanız lütfen bana yazın.

Sevgiler,

Niko Guido

niko@nikoguido.com

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir