Karşıdan Bakış-Türkiye'den Almanya'ya Göçün 50. Yılı

Türkiyeden ALmanyaya Göçün 50. Yılı

İstanbul Modern Sinema, Goethe Enstitüsü işbirliğiyle, Türkiye’den Almanya’ya göçün 50. yıldönümü nedeniyle Karşıdan Bakış adlı bir film seçkisi düzenliyor. Sinema yazarı Engin Ertan’ın hazırladığı seçki, göç çerçevesinde Almanya ve Türkiye arasındaki bağı ve kültürel alışverişi yansıtıyor. Bu dönemde çekilmiş Türk ve Alman filmlerinde diğer ülkeden karakterlerin temsiline odaklanan seçki, farklı türlerden örnekler ve farklı zamanlara ait hikayeler aracılığıyla birbirimizi nasıl algıladığımıza yoğunlaşıyor. Program, Halit Refiğ’in yönettiği 1969 yapımı Bir Türk’e Gönül Verdim ve Jörg Gförer’in yönettiği 1986 yapımı En Alttakiler (Ganz Unten) ile açılıyor.

Film Gösterim Programı
BİR TÜRKE
GÖNÜL VERDİM
YAPIM YILI 1969, Türkiye
YÖNETMEN Halit Refiğ
MEDYA Siyah-Beyaz, Türkçe
OYUNCULAR Ahmet Mekin,
Eva Bender,
Seden Kızıltunç,
Bilal İnci
MasumiyetEva ve Almanya’da konuk işçi olan İsmail bir çifttir. Bir süre sonra Türkiye’ye dönmeye karar veren İsmail, Eva ve ortak çocuklarını Almanya’da bırakır. Eva iki yıl aradan sonra İsmail’in peşinden Türkiye’ye gider ve onu memleketi Kayseri’de arar. Sonunda bulur da, ama İsmail evlenmiştir. Eva yabancı bir ülkede başının çaresine bakmak zorunda kalır. İşçi olarak Almanya’ya gitme hayalleri kuran Mustafa, kadına yardım eder. Eva yavaş yavaş Mustafa’ya aşık olduğunu ve Türk kültürüne hayran kaldığını fark eder.
EN ALTTAKİLER
GANZ UNTEN
YAPIM YILI 1986, Almanya
YÖNETMEN Jörg Gförer
SÜRE 100’
MEDYA Renkli, Türkçe dublajlı
MasumiyetGünter Wallraff uluslararası başarı elde eden kitabı En Alttakiler’de Almanya’daki yabancı düşmanlığını ele alır. Türk işçisi Ali olarak çeşitli işlere girip çıkan Wallraff, bu arada konuk işçilerin sık sık maruz kaldıkları sömürü ve düşmanlığa da tanık olur. Wallraff kitabında göçmenlerle yaptığı söyleşilere de yer verir. Belgeselde ise gizli kamerayla çekilen görüntüler ve sonradan yapılan söyleşiler yer alıyor. Kitap ve film Türkiye’de büyük ilgi görmüştü.
İSTANBUL HATIRASI
CROSSING
THE BRIDGE:
THE SOUND OF ISTANBUL
YAPIM YILI 2005, Almanya
YÖNETMEN Fatih Akın
SÜRE 90
MEDYA 35 mm, Renkli,
Almanca / Türkçe
OYUNCULAR Alexander Hacke,
Baba Zula, Duman,
Erkin Koray, Ceza,
Mercan Dede
MasumiyetBu belgesel filmde, yönetmen Fatih Akın ve müzisyen Alexander Hacke (Einstürzende Neubauten) İstanbul’a giderek, bütün dünyadan sanatçılar, müzisyenler, DJ’ler ve sinemacılar için bir çekim merkezi haline gelen Boğaz kıyısındaki metropolün müzik kültürünün izini sürüyor.
KEBAB CONNECTION
YAPIM YILI 2004, Almanya
YÖNETMEN Anno Saul
SÜRE 91
MEDYA 35 mm, Renkli, Almanca; İngilizce ve Türkçe altyazılı
OYUNCULAR Nora Tschirmer,
Denis Moschitto,
Güven Kıraç,
Adnan Meral,
Sibel Kekili
MasumiyetHamburg’un Schanzenviertel semtinde yaşayan İbo (İbrahim) tutkulu bir Bruce Lee hayranıdır. İlk Alman Kung Fu filmini çekerek sinema tarihine geçmeyi aklına koyan İbo bu hedefine, amcası Ahmet’in dönerci dükkanı için çektiği bir reklam spotuyla yaklaşır. Amcası durumdan hiç hoşnut olmasa da, spottan büyülenen sinema izleyicileri gösterimlerden sonra Ahmet’in dönerci dükkanına akın eder. İbo’nun aniden üne kavuşurken sevgilisi Titzi beklenmedik bir biçimde hamile kalır. Ancak İbo, babalık sorumluluğunu taşıyamaz.
ALMANYA ACI VATAN
YAPIM YILI 1979, Türkiye
YÖNETMEN Şerif Gören
SÜRE 85
MEDYA Renkli, Türkçe
OYUNCULAR Hülya Koçyiğit,
Rahmi Saltuk,
Suavi Eren,
Mine Tokgöz
MasumiyetYalnızca para kazanmak için Almanya’da bir robot gibi çalışan Güldane Türkiye’de yaz tatilini geçirirken, Almanya’ya gitmek isteyen Mahmut’la tanışır. Mahmut, Güldane’ye onunla anlaşmalı evlilik yapması için yüklü miktarda para teklif eder. Güldane hiç düşünmeden teklifi kabul eder. Almanya’ya döndükten sonra Güldane önce Mahmut’la hiç ilgilenmez. Ancak sonradan kendisini taciz eden bir Türk’ten kurtulmak için Mahmut’la yakınlaşır. Böylece gerçekten karı-koca olurlar. Bir halk türküsünün adı olan Almanya Acı Vatan, uzun süre Türkiye’den Almanya’ya göç edenlerin sloganı olmuştu.
HAYDUT
DER SCHUT
YAPIM YILI 1964, Almanya,Fransa,
İtalya,Yugoslavya
YÖNETMEN Rober Siodmak
SÜRE 107’
MEDYA Renkli, Almanca; Türkçe
altyazılı
OYUNCULAR Lex Barker,
Marie Versini,
Ralf Worter,
Rik Battaglia,
Dieter Borsche
MasumiyetMaceraperest Kara Ben Nemsi Efendi ile beceriksiz ve sakar arkadaşı Hacı Halef Ömer bir arkadaşlarının kaçırıldığını öğrenince Arnavutluk yollarına düşerler. Arkadaşlarını, “Haydut” namıyla Balkanlar’a korku salan bir caninin adamları kaçırmıştır. Gözüpek atlılar daracık patikalarda heyecanlı bir sürek avı başlatır. Haydut, Karl May’ınŞark Çemberi dizisindeki aynı adlı romanından uyarlanmıştır.
SAHTE
CENNETE VEDA
YAPIM YILI 1989, Almanya
YÖNETMEN Tevfik Başer
SÜRE 96’
MEDYA 35 mm, Renkli, Almanca
OYUNCULAR Zuhal Olcay,
Brigitte Janner,
Ruth Ólafsdóttir
MasumiyetKocası tarafından aşağılandığı, hırpalandığı ve tecavüze uğradığı için korku içinde yaşayan Elif’in işkencecisini öldürmekten başka çaresi kalmamıştır. Altı yıl hapis cezası alan Elif kadınlar hapishanesinin kaba ve şiddet dolu dünyasında ayakta kalmaya çalışır. Ancak zamanla cezaevinin küçük dünyasını, içinde büyüdüğü Türk toplumunun katı değer yargılarının ötesinde, kişisel gelişimi için korunaklı bir alana dönüştürmeyi başarır. Almanca öğrenir, arkadaş edinir ve erkekler koğuşundan bir hükümlüye aşık olur. Ama mutluluğu ve daha iyi bir gelecek umudu fazla sürmez: Ağır hapis cezası almış bir yabancı olarak sınır dışı edileceğini öğrenir. Türkiye’de ise Elif hakkında kocasını öldürdüğü için yeni bir dava açılmıştır.
BERLIN IN
BERLIN
YAPIM YILI 1992-1993, Almanya –
Türkiye
YÖNETMEN Sinan Çetin
SÜRE 99’
MEDYA Renkli, Türkçe
OYUNCULAR Hülya Avşar,
Armin Block,
Cem Özer,
Aliye Rona
MasumiyetThomas bir kavga sırasında yanlışlıkla Mehmet’i öldürür. Özür dilemek için Mehmet’in ailesini evlerinde ziyaret eder. Mehmet’in kardeşi intikam planları yapmaktadır, ama Türk geleneklerine göre Thomas’ı evlerinde konuk olduğu sürece öldürmesi imkansızdır. Thomas bunu öğrenince evden ayrılmamakta ısrar eder. Sinan Çetin’in gelenekleri tiye alırken, bir yandan da iki farklı kültürün ve ölüm ile yaşamın aslında ne kadar birbirine yakın durduğunu göstermeye çalıştığı Berlin in Berlin gişede büyük başarı sağlamıştı.
BAHTI AÇIK
AUF DER SONNENSEITE
YAPIM YILI 2008, Almanya
YÖNETMEN Richard Huber
SÜRE 87’
MEDYA Renkli, Almanca; Türkçe
altyazılı
OYUNCULAR Mehmet Kurtuluş,
Peter Jordan,
Aykut Kayacık,
Burak Yiğit
MasumiyetCenk Batu aylardır görünürde ciddi bir iş adamı olan Petermann adına gizli ve riskli bir görev üstlenmiştir. Cenk tam şirketin tepesinde yer alanların arasına girmek üzereyken, acımasız bir liyakat sınavında başarısız olur. Tam da o sırada şefi Uwe kendisine yeni bir görev verir: Cenk’in küçük suçlar işleyen bir Türk rolünde hastaneye girmesi ve burada bıçaklanmış yatan Deniz aracılığıyla, dışarıya su sızdırmayan Nezrem çetesiyle ilişki kurması gerekmektedir. Deniz ise resmi olarak bir restoran işleten ve sebze toptancılığı yapan, ama gerçekte hırslı bir çete lideri olan Tuncay Nezrem’in yeğenidir.
POLIZEI
YAPIM YILI 1988, Almanya – Türkiye
YÖNETMEN Şerif Gören
SÜRE 96
MEDYA Renkli, Almanca – Türkçe
OYUNCULAR Kemal Sunal,
Babett Jutte,
Yalçın Güzelcem,
Jaya Gürel,
Nilüfer Usku
MasumiyetBerlinli sempatik çöpçü Ali Ekber Türkiyeli bir göçmendir. Tiyatro aşığı Ali’nin hayali bir gün oyuncu olmaktır. Hayalini gerçekleştirmek için şehirdeki sayısız göçmen tiyatro gruplarından birine katılan Ali, oynadığı polis rolüne kendini öylesine kaptırır ki, oyundaki kostümünü tiyatro dışında da giymeye başlar. Bu devlet memuru rolünün sokaktaki insanlara da inandırıcı gelmesi, heyecan yaratan bir dizi duruma neden olur.
DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN, TÜRK!
HAPPY BIRTHDAY, TÜRKE!
YAPIM YILI 1992, Almanya
YÖNETMEN Doris Dörrie
SÜRE 109
MEDYA Renkli, Almanca; Türkçe
altyazılı
OYUNCULAR Hans Czypionka,
Özay Fecht,
Meret Becker,
Doris Kunstmann
MasumiyetAlmanya’da büyüyen ve Türkçe konuşamayan özel dedektif Kemal Kayankaya’nın Frankfurt’taki köhne dedektiflik ofisine bir müşteri gelir. Genç bir Türk olan İlter, dedektiften kaybolan kocasını aramasını ister. Yönetmen Dorris Dörrie’nin filmi Alman sinemasındaki en ilginç Alman-Türk karakterlerden birine sahiptir. Almanlar tarafından yabancı ve Türk olduğu için sürekli aşağılanan Kayankaya, Frankfurt’un Türk çevrelerinde ise Alman olarak kabul edilir.
ANKARA
EKSPRESİ
YAPIM YILI 1970, Türkiye
YÖNETMEN Muzaffer Arslan
SÜRE 79
MEDYA Renkli, Türkçe
OYUNCULAR Ediz Hun,
Filiz Akın,
Kadir İnanir,
Leyla Sayar
MasumiyetMuzaffer Arslan’ın çektiğiAnkara Ekspresi, Esat Mahmut Karakurt’un aynı adlı romanının sinemaya ikinci uyarlamasıdır. İkinci Dünya Savaşı yıllarında Türkiye’de geçen film, Alman ajanı Hilda ile Türk binbaşı Seyfi’nin aşk hikayesini anlatır ve Türk sinemasında çekilmiş nadir ajan filmlerinden biridir. Hilda karakteri sadece bir Türk erkeğine değil, Türk kültürüne de aşık olmuştur ve o yıllarda Türk sinemasında çok sık rastlanan Avrupalı kadın klişesine uygundur.
BUNU GERÇEKTEN YAPMALI MIYIM?
YAPIM YILI 2008, Türkiye
YÖNETMEN İsmail Necmi
SÜRE 86
MEDYA 35 mm, Renkli, Almanca -Türkçe
OYUNCULAR Petra Woschniak,
Herold
MasumiyetBelgesel, İstanbul’da yaşayan Alman Petra’nın sıra dışı hayatına eşlik ediyor. Film, Almanya’da yaşayan Türk işçilerin hikayelerinin tam aksini ironik bir dille anlatıyor. Petra’nın hayatı, gizemli ve maskeli Herold’la yapılan uzun “oturumlar” sırasında gözler önüne seriliyor ve izleyici Petra hakkında İstanbul ve Almanya dışında, aile, dostlar, uyuşturucu ve ölüm gibi konularla ilgili de pek çok şey öğreniyor.
ACIMASIZ
KNALLHART
YAPIM YILI 2006, Almanya
YÖNETMEN Detlev Buck
SÜRE 98
MEDYA 35 mm, Renkli, Almanca; İngilizce ve Türkçe altyazılı
OYUNCULAR David Kross,
Erhan Emre,
Jenny Elvers,
Elbertzhagen,
Oktay Özdemir
MasumiyetMichael Polischka 15. yaş gününde annesi Miriam’la birlikte Berlin’in şık semti Zehlendorf’ta kapının önüne konur, çünkü Miriam çekiciliğiyle birlikte yeni zengin sevgilisi Dr. Peter’in gözünde orada yaşama hakkını da yitirmiştir. Polischka ailesi şimdi Neukölln’deki yeni hayatlarına alışmak zorundadır. Ama Miriam sadece yeni sevgilileriyle meşgulken, oğlunun hayatı cehenneme dönüşür. Şiddetin yaygın olduğu Neukölln’de çetelerin kanunları hüküm sürmektedir: Erol ve kabadayı arkadaşları, zayıf olan herkese şantaj yapmaktadır.
YEDEK MEMLEKET
WIR SITZEN IM SUDEN
YAPIM YILI 2010, Almanya – Türkiye
YÖNETMEN Martina Priessner
SÜRE 88’
MEDYA Renkli, Almanca – Türkçe
MasumiyetTelefonda kendilerini Ralf Becker ya da Ilona Manzke olarak tanıtırlar. Hepsi kibar, sabırlı ve işinde uzmandır. Zaman zaman çalıştıkları şirketin yerini soran müşterilere “güneydeyiz” yanıtını verirler. Çağrı merkezi temsilcilerinin gerçekten de güneyde, İstanbul’un ortasında büyük, klimalı bir ofisleri vardır. Lufthansa’dan Neckermann’a bir dizi Alman şirketi burada düşük maaşlı kalifiye işgücü bulmuştur. Bülent’in, Murat’ın, Fatoş’un ve Çiğdem’in ortak yanı çocuklukları ve gençliklerini Almanya’da geçirmiş olmalarıdır. Yıllar sonra bile kendilerini anne babalarının memleketine ait hissetmezler ve burada kendilerine bir “İkinci Almanya” yaratırlar..
MELEK GİDİYOR
DIE KUMMELTURKIN GEHT
YAPIM YILI 1985, Almanya
YÖNETMEN Jeanine Meerapfel
SÜRE 88’
MEDYA Renkli, Almanca, Türkçe
ve İngilizce altyazılı
OYUNCULAR Melek Tez
MasumiyetMelek Tez 1970 yılında genç bir işçi olarak Berlin’e gelir. Kendinden emin bir kadın olan Melek burada maruz kaldığı düşmanlığa, nefrete ve ırkçı söylemlere önce ironi ve mizahla yanıt verir, hatta hiç gocunmadan kendini de Almanların Türkler için kullandığı aşağılayıcı bir benzetmeyle “Kümmeltürkin” olarak tanıtır. Ama 14 yıl bu şekilde aşağılandıktan sonra savaşçı cesareti, teslimiyet ruhuna üstün gelir: Melek Tez memleketine geri döner. Belgesel ve canlandırma sahnelerden ve söyleşilerden oluşan filmde yönetmen Jeanine Meerapfel, Melek Tez’in hareketli yaşamını ve deneyimlerini aktarıyor.
YASEMİN
YAPIM YILI 1988, Almanya
YÖNETMEN Hark Bohm
SÜRE 89
MEDYA 35mm, Renkli, Almanca; Türkçe altyazılı
OYUNCULAR Ayşe Romey,
Uwe Bohm,
Şener Şen,
İlhan Emirli
MasumiyetYirmi yaşındaki Jan başarılara alışık, mutlu, girişken bir gençtir. Bir gün judo antrenmanı sırasında güzel ve gizemli Yasemin’i görür ve bu Türk kızına ilk bakışta aşık olur. Yasemin önce Jan’ın kendine yaklaşmasına izin vermez ve onu reddeder. Jan sonunda kızın kalbini çalmayı başarır, ancak kısa bir süre sonra onun ikili bir hayat sürdüğünü anlar: Yasemin dışarıda genç, özgür bir kadın gibi yaşarken, kalabalık ailesinin içinde geleneklere göre yetiştirilmiş bir Türk kızıdır. Yasemin, Jan’la giderek yoğunlaşan ilişkisi yüzünden ailesiyle büyük sorunlar yaşamaya başlayacaktır.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir