Arşiv-Röportaj|| ÇERKES KARADAĞ İLE SÖYLEŞİ

ARŞİV|| Pınar Dağ & Çerkes Karadağ -TAKSİM

“Değişik zamanlarda, aynı kaygıları içeriyor 9 öykü fotoğrafları”
Gri gökyüzüyle, herkesin Beyoğlu’na yetişmek için can attığı o heyecanlı kalabalığın içinde buluyorum kendimi… Sözleştiğimiz saatte, dünyaca tanınan, Çağdaş Türk fotoğrafının önemli ismi Çerkes Karadağ’ı sessizce beklemeye koyuluyorum. İçeriye sakin adımlarıyla, dünyayı yüklenmiş biri: “Sanatın meslek olduğunun altını çizen, her boşluğun bir başka şeyle dolduğuna inanan” usta giriyor. Sıcak çaylar söylenirken, sessizce kendisini süzüp, aylar önce gördüğüm Çerkes Bey’i daha iyi buluyorum…

                                                                                                                                           

PD: Size dair öyle çok şey var ki…
Birinden başlayınca diğerini atlamamayı umuyorum… “9 öykü” ile başlamayı deneyeyim.

Çerkes KARADAĞ:  *Bir bakıma boşlukların anlamını yeniden kavramamızı öneriyor bu çalışma.

PD: İnsan, “bir boşluğu”  içinde yaşadığı karmaşada nasıl anlar ki?

Çerkes KARADAĞ: Bence yaşamın bilinen halleri, bilinmeyenlerden hareketle çözmek çok anlamsız. Günümüzde büyük kentlerde olup biten şeyleri, yaşayıp benimsenmiş hale gelmiş olsak bile, her boşluğun, her kaybın yerini bir başka şey dolduruyor. Boşluklarımızın karmaşalarla doldurulması insan yaşamını bir kakafoniye dönüştürüyor. İşte bu öykülerin tümü, kaybettiklerimizden arda kalan boşluklarımızı hatırlatmak için oluşturuldu. Her gün birbirimize anlattıklarımızın ve kanıksadıklarımızın, birincil tekil şahısa vurgu yapan etkilerini üstlenmek amacıyla tasarlandı.  

PD: Tam bir tokat etkisi yaratıyor demek doğru olur sanırım? Fotoğraf ise bunu anlatmada başrol oluyor değil mi?

Çerkes KARADAĞ: Artık fotoğrafçılığın tüm hobilerin başrolüne soyunduğunu, kitlesel bir hobi haline getirilmiş olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda sığ sularda boğulmaya aday bir süreçte olduğumuzu da… Hayata bir anlam yüklemek için çektiğimiz fotoğraflar, bir boş zaman uğraşından ziyade, düşüncelerimizin ve toplumsal duruşumuzun bir yansıması, kendi gerçekliğimizin bir parçası olmalı değil mi? Oysa günümüzdeki gelişmeler hiç de öyle bir görüntü vermiyor! Bu bakımdan düşünmek için çekmeliyiz, ya da düşünerek çekmeliyiz. Oysa şu an yaygın olan şey, sadece kameranın deklanşöre basmak. İşte bu noktada bir şeylerin ayrımına varmak gerekir; “Bu tavır, bu duruş ve bu bakış açısı hiç kimseyi sanatçı yapmaz”.

“Fotoğrafın sanat yönü çok önemli olup, O’AN olarak görülemeyecek kadar hassastır.”

PD: Peki ne yapıyor bu durumda?

Çerkes KARADAĞ: Kirlilik oluyor… Hatta fotoğraf kirletici oluyor! Yaygınlaşmış görüntüler de iyi kötü ayrımı yapılmadığı için belleği kirletiyor. Plastik sanatlar özelinde görülmediği, sanatsal dili kavranmadığı sürece fotoğraf hobi olarak kalmaya devam edecektir. Bana göre fotoğraf bir sanat yapma yoludur ve yüzden çok ciddi bir emek ister. Fotoğraf alanında kimlerin neler yaptığını, süreç içinde hangi değerleri nereden nereye taşıdığını kimse araştırmıyor. Kendini tekrarlayanların görüntü ortamını tümüyle işgal ettiğine tanık oluyoruz. Özellikle portfolio’nun nasıl bir yetkinliği ortaya koyduğundan bir çok fotoğrafçı habersiz. Her neyse! Bana göre fotoğraf, ciddi bir kültürdür. Bu nedenle bir “görme kültürü”ne büyük gereksinimimiz olduğunu dile getiriyorum. Günümüzde görme kültürü etkin ve egemen kültür biçimi olarak öne çıkmıştır. Kanımca fotoğrafın sanat yönü çok önemli olup, O an’ın sınırlarına sığdırılmayacak oranda fazla seçenekler sunan bir ifade yolu olarak görülmelidir. Elbette O’an hep olacak, bunu çeken fotoğrafçılar da olacaktır. Fakat bu seçimi tüm fotoğraf sanatının başlıca dinamiği olarak lanse etmek yanlıştır. An fotoğrafı ya da fotojurnalizm günümüzde sadece Albüm ve sergilerde hayat buluyorsa, ortada bir sıkıntı var demektir. Çünkü bu tarz fotoğrafların sergilerden çok haber dergilerine ihtiyacı var.  Aslında fotoğraf tekelleri hepimizi tüketiyor. Çünkü tüketim yozlaştırmak için çok fazla seçenekler sunuyor! Küresel üretim hepimizi tüketici konuma sokuyor açıkçası.

DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLA…

http://www.fotoritim.com/yazi/cerkes-karadag–9-oyku

 http://pinardag.net/pd/?ID=550&MenuID=217&QeryParentID=0&ContentID=142&Content=ok&lang=45&MenuType=131&exec=homeorta/detail.asp


Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir