Üniversitede Cinsel Suçlarla Mücadele

Ankara Üniversitesinde Cinsel Taciz ve Cinsel Saldırıya Karşı Destek Birimi kuruldu.

Ankara Üniversitesinde (AÜ) senato tarafından kabul edilen Cinsel Tacize ve Cinsel Saldırıya Karşı Politika Belgesi doğrultusunda “Cinsel Taciz ve Cinsel Saldırıya Karşı Destek Birimi” kuruldu.

AÜ Siyasal Bilimler Fakültesi Kadın Çalışmalan Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Alev Özkazanç, politika belgesi uyarınca kurulan destek biriminin, AÜ Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (KASAUM) bünyesinde faaliyette bulunacağını, birimin yedi kişiden oluştuğunu söyledi.

Birimin kuruluş amacı kurumda bu tür iddialar karşısında etkin ve hızlı işleyen bir savunma ve soruşturma mekanizmasını oluşturmak ve öğrenciler, akademik ve idari personelin bu konuda bilgilendirerek onlara danışmanlık sağlanması.

Birimde taciz iddialarını araştıracak bir uzman bulunacak. Uzmanın yönlendirmesiyle birim iddianın ele alınıp alınamayacağına karar verecek. Eğer politika belgesini kapsayan bir durum söz konusu ise şikayetçinin talebine bağlı olarak ya bir arabuluculuk mekanizması önerilecek ya da doğrudan disiplin soruşturması açılacak.

Soruşturma neticesine göre en alt düzeyde uyarma, kınama, daha sonra öğrencilikten uzaklaştırma, memuriyetten süreli veya süresiz uzaklaştırma şeklinde yaptırımlar uygulanacak.

Mevcut disiplin yönetmeliklerinde cinsel tacizin ayrı bir suç olarak belirlenmediğini belirten Özkazanç, en yakın zamanda YÖKe bu konuda bir başvuruda bulunacaklarını ve bunun için ayrı yaptırımlar uygulanmasını talep edeceklerini söylüyor. (ÇT)-bianet

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir