ABD Afrika'ya asker gönderiyor

ABD Başkanı Barack Obama, büyük çapta katliamlar yapmakla suçlanan bir gerilla grubuna karşı verilen savaşa destek için orta Afrikaya 100 civarında asker göndereceğini açıkladı.

WASHINGTON (A.A)ABD Başkanı Barack Obama, büyük çapta katliamlar yapmakla suçlanan bir gerilla grubuna karşı verilen savaşa destek için orta Afrikaya 100 civarında asker göndereceğini açıkladı.

Obama, Kongreye gönderdiği mektupta, gönderilecek askerlerin, Tanrının Direniş Ordusu adlı gruba karşı uzun süredir sürdürülen mücadelede danışman olarak görev yapacağını, bilgi ve yardım desteği sağlayacağını ve grubun lideri Joseph Konynin yakalanmasına yardım edeceğini bildirdi.

Başkan Obama, askerlerin, kendini müdafaa dışında muharebeye girmeyeceğini kaydetti.

Beyaz Sarayın konuyla ilgili açıklamasına göre, askerlerin ilk bölümü geçen çarşamba günü Ugandaya varırken, diğerleri ise Güney Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Kongo Demokratik Cumhuriyetine gönderilecek.

Hıristiyan bir örgüt olan Tanrının Direniş Ordusunın orta Afrikada 1980li yılların sonundan bu yana uyguladığı şiddet yüzünden on binlerce kişinin yaşamını yitirdiği, 300 bin civarında Afrikalının ise mülteci durumuna düştüğü belirtiliyor. Grubun lideri Joseph Kony, 2005 yılından bu yana Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından aranıyor.

haberbaz

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir