Şemdinli'de "elektrik üretimi ve sulama" adıyla 6 ayrı noktada baraj yapımına başlandı,

Şemdinli’de “elektrik üretimi ve sulama” adıyla 6 ayrı noktada baraj yapımına başlandı. Barajların belirtildiği gibi “sulama ve enerji” amaçlı olmadığını söyleyen Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre, yapılan barajların amacının bölgeyi insansızlaştırmak

HAKKARİ – Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nde 6, Yüksekova İlçesi’nde 1 baraj için başlattığı çalışmalar sürüyor. Şemdinlide özellikle sınır bölgesinde “sulama ve enerjisi” adı altında Alan (Helane), Yeşilöz (Gırkê), Yaylapınar (Salara), Beyyurdu (Bêdevê), Aslan Dağ (Çiyayê Şıran), Ormancık (Bêgalte), Silo yaylaları ve Silo vadilerinin birleştiği noktalarda barajlar yapılacak.

71607

Beyyurdu ve Aslandağ barajlarının yapımına 2009 da başlanırken, diğer 4 barajın için ise projelendirme çalışmasının sona erdiği ve önümüzdeki dönemde çalışmalara başlanacağı öğrenildi. Yüksekova Dilimli Barajı ise 1993 yılında Esendere yolu üzerinde 20 bin 95 hektar alan üzerine temeli atıldı fakat aradan geçen 15 yıla rağmen hala tamamlanmadı.
‘Bir doğa katliamı yaşanıyor’

Şemdinlide bir doğa katliamı yapıldığını belirten Töre, özellikle AKP döneminde başlayan ve ülkede dere ve vadilerin sermaye gruplarına peşkeş çekilmesi projesi kapsamında; Şemdinlide de “güvenlik” bahanesiyle bu tür katliamların yapılmaya başlandığı söyledi. Töre, “Bir doğa harikası olan ilçemiz Şemdinlide bulunan Pesan ve Bembo çayları üzerinde birçok baraj inşaatı sürdürülmektedir. Barajların özellikle Şemdinlideki dere ve çayların ekosisteminde ciddi tahribat meydana getireceği aşikârdır. İlçemizin ekolojik yapısını bozacak bu tür doğa katliamlarıyla yüz yüze kalmak istemiyoruz” diye konuştu.

Çilo Doğa Derneği: Amaç insansızlaştırmak

Hakkaride barajlarla bir katliam uygulandığını belirten Yüksekova Cilo Doğa Derneği yöneticisi Şahabettin Sırma, Hakkaride son zamanlarda doğayı yok edecek baraj çalışmalarına başlandığını söyledi. Sırma, “Son zamanlarda ilimiz Hakkari ve ilçelerinde sıklaşan baraj yapımı ve projeleri, hem ilimizin tarihi yerlerini yok ediyor hem de doğadaki bütün canlıların yaşamını tehdit ediyor. Bizce yapılan tüm baraj, ocak ve tesislerin ilimizin doğa güzelliklerini bozmaktan başka hiçbir yararı olmayacaktır. Burada amaç bölgeyi insansızlaştırmaktır. Başka bir amaç yoktur” diye belirtti. Daha önce yapılmak istenen barajlarla ilgili olarak açıklama ve raporlar hazırladıklarını da belirten Sırma, doğanın yok edilmemesi için gerekli bütün girişimleri yapacaklarını sözlerine ekledi.

71606

(Yüksekova Haber)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir