BM Erdoğan'ın 3 çocuk projesine karşı

“Dünyada çok sayıda insan var, ihtiyaç varsa onlardan faydalanabilirsiniz”

Başbakan Erdoğanın 3 çocuk önerisine, Türkiyeyi ziyaret eden BM Genel Sekreteri Ban Ki-munun özel temsilcisi Nafiz Sadıktan ilginç bir değerlendirme geldi.

Sadık, “Eğer Türkiyenin daha fazla nüfusa ihtiyacı varsa, bu Türk hükümetinin karar vereceği bir şeydir ama, zaten dünyada çok sayıda insan var. İhtiyaç varsa onlardan faydalansınlar” dedi.

“Başbakanın önerisi eğitimli kadının tercihini değiştirmez” diyen Sadık, “Zaten kaç çocuğu olacağına kadınlar kendileri karar vermelidir. Buna kocası, ailesi ya da hükümet karar vermemelidir” şeklinde konuştu.

Türkiyenin HIV ve AIDS ile mücadele konusunda bölgede model ülke olabileceğini de belirten Nafiz Sadık, hastalığın yayılma hızı konusunda uyardı.”Vaka sayısı Türkiyede çok düşük ancak AIDSin başlangıcından bu yana Türkiyede yayılma hızı yüzde 116. Bu yayılma hızı önlemezse AIDS ciddi bir sorun olabilir.”

Sadık, Türkiyedeki temaslarında HIV ve AIDS konusunda ilköğretim okullarında verilen eğitimin kapsamının genişletilmesi talebinde bulunacağını da belirtti.  ( .ntvmsnbc.)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir