Sarkozy’den Türkiye’ye 'gönül alma' mesaj

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 1915 olaylarıyla ilgili Erivanda yaptığı açıklamaların büyük yankı uyandırmasının ardından, danışmanı Jean David Levitte aracığıyla Türkiyenin gönlünü almaya çalıştı. Erivan ziyaretin hemen ardından Sarkozynin gölge dışişleri bakanı olarak bilinen diplomasi danışmanı Davitte, Türkiyenin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlunu telefonla arayarak Elysee Sarayına davet etti.

“TÜRKİYEDE YANLIŞ ANLAŞILDIM”
Burcuoğlu ile yapılan görüşmede Levitte, Sarkozynin açıklamalarının Türkiyede yanlış anlaşıldığı ve Fransanın bu konuda Türkiyeyi karşısına almak istemediği mesajını verdi.
Levitte, Fransanın Türkiyeyi büyük bir ülke olarak gördüklerini ve Türkiyenin dostluğuna önem verdiklerini Büyükelçi Burcuoğluna iletti. Büyükelçi Burcuoğlu, Türkiyenin konu ile ilgili hassasiyetini bir kez daha dile getirerek, 1915 olaylarıyla ilgili Fransa parlamentosunda bir yasa daha çıkartılmasının ikili ilişkilere vereceği tahribata dikkat çekti.
FRANSA BASINININ YORUMU
Fransız basını, Sosyalist partinin cumhurbaşkanlığı seçimi için aday olması beklenen Francois Hollandeın, senato yenileme seçimlerini ardından inkarın suç sayılmasını öngören yasa teflini, senato gündemine alınması için Ermeni diasporasına söz vermesinin hemen ardından, Sarkozynin iç politik nedenlerden dolayı Erivanda bu tür bir çıkış yapma ihtiyacı duyduğu yorumunu yapıyor.
 
 (akşam)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir