New York'ta yarın büyük gün

New Yorkta bugünkü Wall Street gösterileri sırasında gözaltına alınanların sayısı artarken göstericilerin yarın büyük bir eyleme hazırlandıkları duyuruldu.

New Yorkta yarın büyük eylem var

New York Belediye Başkan Yardımcısı Cas Holloway tarafından yapılan açıklamada, Zuccotti Parkın sahibi olan Brookfield şirketinin bugün aşamalar halinde yapacağı temizliği erteleme kararı aldığı bildirildi.

17 Eylülden bu yana Wall Streetin hemen yanındaki Zuccotti Parka kamp kuran Wall Streeti İşgal Et adlı sivil girişimin, parkın temizlik için boşaltılmasına karşı durmak üzere herkesi şiddet içermeyen savunmaya geçmeye çağırması üzerine bugün sabahın erken saatlerinden itibaren parktaki göstericilerin saysı daha da arttı. Park alanına da çok sayıda medya mensubu ve televizyon kamerası geldi.

Temizliğin yapılabilmesi için parkın boşaltılması, parkta kalanlardan uyku tulumları ve küçük çadırlarını parktan kaldırmaları istenmişti. Ancak bugün parkta kalanların uyku tulumlarını ve çadırlarını kaldırmadıkları, göstericilerin parkın temizliğini kendilerinin yapmaya çalıştıkları gözleniyor.

Temizliği erteleme kararı göstericiler tarafından zafer olarak değerlendirirken kararın göstericilerle polisin karşı karşıya gelmesini önleme amacı taşıdığı belirtiliyor.

Göstericilerin 17 Eylülden beri mekan edindikleri Zuccotti Parkında bugün sabah erken saatlerde yapılması öngörülen temizliğin parkın sahibi Brookfield adlı emlak şirketi tarafından ertelenmesi üzerine göstericilerin parktan ayrılıp yürüyüşe geçtikleri, bu arada gözaltına alınanların sayısının en az 10 kişi olduğu bildirildi. New York 1 televizyon kanalı ise en az 15 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

New York polisi tarafından yapılan açıklamada gözaltına alınanların olduğu teyit edildi, ancak kaç kişinin gözaltına alındığına dair bilgi verilmedi. Polisin çevresini sardığı Zuccotti Parkta göstericilerin protestoları devam ediyor.

Bu arada Zuccotti Parkında temizliğin ertelenmesini zafer olarak değerlendiren Wall Streeti İşgal Et adlı sivil toplum girişimi bugün parkta 3 binden fazla kişinin toplandığını ve bunun da halkın Wall Street karşısında üstün geldiğini ispatladığını savundu.

Aynı sivil toplum girişimi, yarın hem New Yorkta hem de pekçok eyalette eylem günü olduğunu duyurdu. New Yorkta yarın Times Meydanında büyük bir protesto gösterisinin yapılması bekleniyor. ajanslar-haber7

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir