B.OMSBERG Dağ Medya için Wyoming'den yazıyor|| " Türkiye ne haber aşktan?, Dünya ne haber aşktan? "

Geniş Vadiden tekrar tekrar merhabalar,

Türkiye’ye yaptığım yolculuğumla birlikte uzun bir ara vermek zorunda kaldım yazmak için. Telafi etmeye çalışayım. Bu defa dünya için çok daha önemli bir konudan bahsetmek istiyorum. Ara vermiş olmama değen bir konu beklide 🙂

Yeni taşındığım evime yerleşme telaşında iken hayatıma giren yeniliklere hayretle bakarken, yeni bir iş, yeni bir araba, yine, yeni yeniden demek istiyorum size… ‘Aşk yeniden’, Yeni Türkü grubunun seslendirdiği gibi, Akdeniz’in Tuzu Gibi, Aşk Yeniden.

Evet her şeye giderek az bulaşan ve neredeyse kaybolan aşktan bahsetmek istiyorum size.

Hani dünya yansa umurumda değil şeklinde oluruz ya bazen, o ne tatlı bir heyecandır, Sezen AKSU’nun da dediği gibi, ‘Aşktan ne haber ’ demek istiyorum size çok uzak diyarlardan.

Burada sonbahar kendini göstermeye başladı. Güneşin sıcak, keyifli ve huzurlu varlığından artık eser yok. Kızıl, sarı renkli o kıymetli ağaçların yaprakları bahçemde bir şiirin ahengi gibi duruyor. İşte tam bunları izlerken ve Wyoming’in ıssızlığını arabamla arşınlarken, size öylesine beklide isteyerek sormak istedim;  aşktan ne haber…’


ABD’de yaklaşan 2012 başkanlık seçimleri, Wall Street’ten, New York’tan başlayarak Şikago’ya ulaşan protesto yürüyüşleri devam ede dursun, ülkenin batı olarak adlandırılan iç kesimlerinde kovboylar diyarında Obama pek tercih edilmiyor yeni dönem için.

Neden edilmiyor?

Halktan farklı kişilerden edindiğim bilgiler ile birlikte ve yaptığım minik söyleşilerimin ışığında, yeni dönem ülke başkanlığını Obama’nın olması istemiyor..Oysa, ülkeyi dünya genelinde çok büyük bir kriz döneminde, ekonomik açıdan oldukça zor günlerde devralmıştı “O”.

Ne istiyorlar demokrasi savaşları yapan(!), dünya ile kavga halinde bir ABD mi?  Oysa Obama 2009 yılından beri yürüttüğü görevini bugüne kadar çok farklı bir ABD başkanı olarak sürdürdü. Hatta biraz aşkla yürüttü demek bile yersiz olmaz! Ne dersiniz!

Her şeye karşı duyulan aşktan söz ediyorum aslında: “ Eşe, işe, sevgiliye, doğaya, yaşama, başkan Obama’ya içimizden her daim yeniden coşarak gelen aşka…
Bugün çok eski bir arkadaşım bana; ‘ Hayat akıp gidiyor avuçlarımdan şurada 50’ye ne kaldı ki? diyordu. Düşünmeden edemedim..Böyle bir dünyada hayat mücadelesi içinde uğraşıp dururken acaba kaç kez daha aşkı tadabiliriz diye düşündüm. Sizce kaç kez daha tadabiliriz ve nasıl?

Yine geçenlerde telefon görüşmemizin birinde can dostum, yayın direktörüm de bana; ‘Aslında insan işle yaşamaz, aşkla yaşar’ derken de düşündüm… İnsanoğlu günlük hayatının telaşında ne kadar yer verir ki aşka?

Bu defa size sorular bırakıyorum yazımın sonunda kaç kere sever insan? Kaç kere sevmelidir?

300 yıldır gerçek demokrasinin uygulandığı söylenen Amerika Birleşik Devletleri’ni ve dünyayı oldukça zor günler beklerken ben size: ‘Ne Haber Aşktan?’ diyorum…

Aşkla, Sağlıcakla kalın,

B.OMSBERG…

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir