YÖK Başkanı Özcan hafiye mi tuttu?

Bir vakıf üniversitesinin akademik yılı açılış töreninde konuşan YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, “bazı” hocalar için yakından takip ediyoruz” diyerek tehdit ettikten sonra, okullardaki öğrenci konseylerinin amacını da “öğrenci temsiliyetini marjinal grupların elinden almak” olarak tarif etti.

Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin akademik yılı açılış töreninde konuşan YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, üniversitelerde türbana karşı duran hocaları “yakında halledilecek” diyerek tehdit ettikten sonra, okullardaki öğrenci konseylerinin amacını da, solcu öğrencilere gönderme yaparak “öğrenci temsiliyetini marjinal grupların elinden almak” olarak tarif etti. Konuşmasında Başbakan Erdoğan’a bol bol teşekkür eden Özcan, kurum olarak vakıf üniversitelerinin önünü açtıklarını söyledi.

Kontenjan arttı ama hoca yok!
YÖK Başkanı Özcan kontenjan sorununu “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin katkılarıyla üniversite sayılarının artırarak” çözdüklerini söyledikten sonra, bu uygulamanın akademisyenler tarafından eleştirilen kısmı olan “nitelikli eğitimin” düşmesi konusunda adeta itiraf niteliğinde ifadelere yer verdi:“Ancak hala üniversite öğretim üyesi bulmak gibi ciddi bir sorunumuz var”

Açılan bir çok üniversitenin yalnızca tabela ve birkaç öğretim üyesinden oluştuğu, buralarda nitelikli olmak değil, sıradan bir üniversite eğitiminin bile yapılmasının imkansız olduğu biliniyor.

İlgili haberimiz için tıklayınız: Üniversitenin tabelası var…

“Yakından takip ediyoruz”
İmam Hatipli öğrencilerin üniversiteye girişini kolaylaştıran katsayı düzenlemesini de yaptıklarını gururla anlatan Özcan, üniversitede türban konusunu “çözdüklerini” ifade ederek şöyle devam etti:

“Kamuoyunda takdir toplayan bir başka icraatımız, başörtüsü ve kılık-kıyafet serbestisiyle alakalıydı. Bunu, üniversite özerkliğinin bir şartı olarak gördük ve yapılan uygulamayı hiçbir zaman tasvip etmedik. Şimdi üniversitelerimizin neredeyse tamamında mesele halledilmiştir. 30-35 civarında hocamızın hala buna karşı duruşu var, onları yakından takip ediyoruz. Yakında bu mesele de hallolmuş olacak.”

Özcanın konuşmasında dikkat çeken “30-35 civarında hocamızın…” ifadeleri, YÖK’ün bu sayıyı nasıl tespit ettiği, bahsi geçen hocaların fişlenip fişlenmediği ve “mesele hallolmuş olacak” söylemi ile bu hocalara yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı sorularını akla getiriyor.

Özcan’ın bu ifadeleri akademisyenlere yönelik açık bir tehdit olarak görünürken, türban konusunda çok daha fazla akademisyenin karşı duruş sergilediği biliniyor. Özcan’ın 30-35 sayısı ile türbana karşı olma fikrini marjinal hale getirme gayretinde olduğu anlaşılıyor.

Öğrenci konseylerinin amacını açık etti
Özcan, ulusal öğrenci konseylerine önem verdikleri önemi aktarırken, üniversitelerde YÖK’ün ve AKP’nin canını oldukça sıkan sol görüşlü öğrencilerin etkinliğini azaltmak niyetini açıkça belirterek şöyle dedi:

İlgili haberimiz okumak için tıklayınız: Öğrencileri temsil ediyorlar mı?

“Öğrencilerimizle olan ilişkilerimizi onların kanalıyla yapmak istiyoruz. Bu anlamda kendilerine YÖKte bir oda ve büyük bir salon tahsis ettik. O salonda bizimle daha yakından çalışma imkanı buluyorlar. Böylece, öğrencileri temsil ettiğini iddia eden marjinal grupların biraz daha etkisini azaltmak niyetindeyiz.”

Ziya Özcanın bu konuşmayı yaptığı gün, İstanbul Üniversitesinde Başbakan Erdoğanı protesto eden ve İÜ Öğrenci Konseyi Sekreteri olan Adnan Tetikol ise polisler tarafından yaka paça gözaltına alındı.

“Vakıf üniversitelerinin önünü açtık”
YÖK Başkanı konuşmasının sonunda son yıllarda sayısı oldukça artan ve büyükçe bir çoğunluğu muhafazakar sermaye tarafından finanse edilen vakıf üniversiteleri konusuna da değindi. Eğitimin paralılaştırılmasında da önemli bir adım olarak ortaya çıkan vakıf üniversiteleri konusunda Özcan, kendilerinden önceki idarenin “yasakçılığına” atıf yaparak, vakıf üniversitelerinin önünü açtıklarını kaydetti.

(soL -Haber Merkezi)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir