Dağ Medya Muhabiri Hatice ŞEN'in özel haberi || Sigara yasağı yangınları söndürdü

14 milyon nüfusuyla adeta bir ülke konumunda olan İstanbulda her gün onlarca yangın ihbarı alınıyor. Yangınların en önemli çıkış nedeni ise sigara. Ancak 2009 yılında uygulanmaya başlayan ve kademeli olarak yaygınlaştırılan sigara yasağının ardından hem şehirde çıkan yangın sayısında hem de sigaranın neden olduğu yangın sayısında azalma oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığıdan alınan yangın istatistiklerinde ilginç veriler ortaya çıktı. Her yıl çıkan yangınların yarıdan fazlasına neden olan sigaranın, yasağın başlamasıyla birlikte yol açtığı yangın sayında azalma meydana geldi. Her yıl binlerce yangını başlatan sigara, hala birinci sırayı koruyor. Elektrik kontağı, çocukların ateşle oynaması ve kıvılcım sıçraması yangın çıkış nedenlerinin bazıları.

İstanbulda 2008 yılında çıkan 24 bin 899 yangının 13 bin 496sına sigara yol açtı. 2009 yılında 30 bin 89 yangının 17 bin 396sı sigara nedeniyle çıkarken 2010 yılında bu sayı yarıdan fazla azaldı. Geçtiğimiz yıl 20 bin yangının 8 bin 456sı sigara yüzünden meydana geldi. 2011 yılının ilk 7 ayında da durum değişmedi. İstanbulda çıkan 13 bin 694 yangının 6 binine sigara yüzünden çıktı.

Hatice ŞEN/

Yangınların 7 yıllık çıkış nedenleri incelendiğinde yüzde 51i sigara kaynaklı olduğu görülüyor. Sigara yasağının başlamasının yanı sıra İtfaiyenin verdiği eğitimler de iki yılda sigara kaynaklı yangınların tüm yangınlara oranının yüzde 43-44e gerilemesini sağladı.

İtfaiye Daire Başkanlığının iki temel grup üzerinden devam eden eğitimlerde iş dünyası ve vatandaşlara eğitim veriliyor. İtfaiye geçtiğimiz yıl 1 milyon 62 bin öğrenciye bin 438 tatbikat düzenlenerek yangınlar ve korunma yöntemleri hakkında eğitim verdi. İş dünyasından 37 bin 168 kişiye eğitim verildi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir