Akademisyenler: Medya, Şiddeti Sıradanlaştırıyor

Ulusal bir gazetenin sürmanşetinde, “Kadına şiddette son nokta” başlığıyla yayımlanan skandal fotoğraf, akademik çevrelerin de tepkisini çekmeye devam ediyor.

Ulusal bir gazetenin sürmanşetinde, “Kadına şiddette son nokta” başlığıyla yayımlanan skandal fotoğraf, akademik çevrelerin de tepkisini çekmeye devam ediyor. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Prof. Dr. Konca Yumlu, yaptığı açıklamada, “Sivil toplum örgütlerinin, üniversitelerin ve sokaktaki insanın da tepki vermesi gerekir. Topluma bu fotoğraf gösteriliyorsa toplum bunu tolere ediyor demektir. Bunlar tolere etmemizin meyveleri. Özel yaşama saygısızlık. ŞiddEti bu boyutta göstereceğim diye ölüye saygısızlık yapılıyor.” dedi.

Prof. Dr. Yumlu, konunun iki boyutta incelenmesi gerektiğini belirterek, “Haberin sosyolojik boyutunu, iki ana başlıkta ele almak lazım: Toplumda şiddet ve sergilenişi. Medyada ele alınış şekli, bize bu duyarlılığı göstermez. En kötüsü de bu fotoğraf, insanları şiddetle karşı karşıya getirir. ŞiddEti sıradanlaştırır. Şiddetin şekli konuşuluyor. Otoriterleşen toplumda kadına şiddetin arttığı gösteriliyor. ŞiddEti bu şekilde ortaya koymak sorumsuzluk örneği. Gazeteye tiraj yönünden uyarıcı etki yapmak adına etik resmen dibe vurduruldu.” şeklinde konuştu.

Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilek Takımcı da şiddetin doğallaştırıldığını vurgulayarak, “Yaşanan trajediler, bir korku filmi sahnesini yansıtıyor. Haberin belki de atlanan bir diğer noktası, şiddet mağduru bu kadınımızın çocukları. Kimse çocukların psikolojisini konuşmuyor. Onların sosyal hayatına etkileri tartışılmıyor. Bu haberle çocuklara toplumsal baskı uygulandı. Haber, kamusal olaya dönüştü.” dedi. Prof. Dr. Takımcı, haberin etik değerleri yaraladığını belirterek, “Görsel algılamanın hakim olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Kişilik haklarına saygısızlık yapıldı. Kadının, ailesinin rızası olmadan fotoğrafı basıldı. Hangi hakla? Belli ki tiraj uğruna! Bu fotoğraf, şiddEti çağrıştırıyor. Kesinlikle etik değil. Kadın defalarca kurbanlaştırılıyor. Bu fotoğraf zihinlere kazınıyor.” diye konuştu. Ajanslar

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir