Türkiye'nin İklim Değişikliği Eylem Planı Hazır

Türkiyenin İklim Değişikliği Eylem Planı hazır… Türkiye belirsiz bir iklim yapısına sahip olacak…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye İklim Değişikliği Eylem Planını hazırlayarak bir ilke imza attı. İklim değişikliğinin ekonomi, yerleşim ve doğal afetlere yönelik risk analizi yapıldı. Önsözde küresel ısınmaya dikkat çeken Bakan Erdoğan Bayraktar dünyada dolaşıma giren 3 E kuramının yani enerji, ekonomi, ekoloji dengesinin Türkiye için de kalkınma kriteri olacağını vurguladı. Enerji, sanayi, ulaştırma, tarım, atık ve ormancılık sektörlerinde buna odaklanılacağını belirten Bayraktar, hibrit otomobiller, az yakıt tüketen teknolojiler, ekolojik binalar, eko-kentler, ormanların korunması, iklime dost AR-GE faaliyetlerinin yeni dönemin anahtar kavramları olacağının altını çizdi.

DAHA SICAK OLACAK
Planda, Türkiyeyi bekleyen yakın gelecekteki iklim tipi de ilk kez ortaya kondu. Rapordaki tespitler şöyle:
– Yıllık ortalama sıcaklığın gelecekte 2.5-5 derece artacağı, bu artışın Ege ve Doğu Anadoluda 4, iç bölgelerde 5 dereceyi bulacağı sanılıyor.
– Çalışmalar, Türkiyenin yakın gelecekte daha sıcak, kurak ve yağışlar açısından daha belirsiz bir iklim yapısına sahip olacağını gösteriyor.
– Yağışlardaki değişimler, su kaynakları, tarımsal üretim, halk sağlığı ve doğal afet riskleri etkileyecektir.
– Sıcaklık artışına bağlı olarak kış yağışlarının daha çok yağmura dönüşmesi, kar örtüsünün daha hızlı eriyip yüzeysel akışa katılması söz konusu.

TEHDİTLER NELER?
– Yaz sıcaklarının artması, kış yağışlarının azalması, yüzey sularının kaybı, kuraklıklar, toprağın bozulması, erozyon gibi etkiler su kaynaklarının varlığını tehdit etmekte.
– İklim değişikliğinin gıda su ve toprak kaynakları ve dolayısıyla kırsal kalkınma üzerinde olumsuz etkiler yaratması bekleniyor. Örneğin Gediz ve Büyük Menderes Havzalarında bu yüzyılın sonunda yüzey sularının yüzde 50sinin kaybolacağı, aşırı su sıkıntısı yaşanacağı tahmin edilmektedir.
– Turizm sektörünün de bundan olumsuz etkilenmesi kaçınılmazdır.
– Sıcak ve kurak devrenin uzunluğundaki artışa bağlı olarak orman yangınlarının sıklığı ve etki alanı artabileceği tahmini yapılmaktadır.

KLİMA SATIŞI PATLADI
– Küresel iklim değişikliği, ekonomiyi de doğrudan etkilemektedir. 2010 yılında klima satışı 1,4 milyon adet olarak gerçekleşmiştir ve bu satışların yüzde 69u A sınıfıdır. Bu oran, 2007-2010 yılları arasında yüzde yüzlük bir artış göstermiştir.

YALITMIYOR, ENERJİ KAYBEDİYORUZ
– 1998 hane halkı enerji tüketim araştırmasına göre, binaların yüzde 84ü tek camlı, sadece yüzde 16sı çatı yalıtımına sahip. Kişi başı yalıtım malzemesi tüketimi Avrupanın onda biri kadar. Bu durum binalardaki enerji kaybının nedenini daha iyi açıklamaktadır. 2023e kadar 10 milyon konutta ısı yalıtımıyla 2400 GWh soğutma ve 2,3 milyon TEP yakıt tasarrufu sağlanabilir.(AKŞAM)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir