Sivas Katliamı'nın Anılması Yasaklanıyor

Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı, Sivas Katliamı Anma Töreni düzenleyen tertip komitesi hakkında dava açıyor. Komite üyeleri, “yasada gösterilen görevleri yerine getirmeme” ve “kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme” ile suçlanıyor.

Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı, Madımak Otelinde hayatını kaybedenler için 2 Temmuz 2011de gerçekleştirilen anma törenini düzenleyen komite hakkında hazırladığı iddianameyi Sivas Asliye Ceza Mahkemesine gönderdi.

Savcılık, 33 aydın ve sanatçının hayatını kaybettiği ve Sivas Katliamı olarak da anılan olaylarda ölenleri anma etkinliğini düzenleyen Tertip Komitesini “2911 sayılı Gösteri Toplantı ve Yürüyüş Yasasına muhalefet etmek” ile suçluyor. Komitenin başkanı Hidayet Yıldırım ve komite üyesi İbrahim Erdoğan, Madımak Otelinin önünde veya bahçesinde bundan sonra gösteri veya anma töreni düzenlenmesinin tamamen yasaklanmaya çalışıldığını düşünüyor.

Her yıl 2 Temmuz 1993te yaşanan olayların unutulmaması için tertiplenen anma törenlerinin 18.si bu yıl,  Demokrasi Platformu Başkanı ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Temsilcisi Hidayet Yıldırım, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Şube Başkanı İbrahim Erdoğan, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Sivas İl Başkanı Muzaffer Deniz, Emek Partisi (EMEP) İl Başkanı Cevat Aktaş ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas İl yöneticisi Hüseyin Erolun yer aldığı bir Tertip Komitesince düzenlenmişti.

Savcılık, Tertip Komitesini, “2911 Sayılı Yasaya göre belirlenen miting alanını ve yürüyüş güzergahını” geçmek; “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme; bunların hareketlerine katılma”kla suçluyor.

Madımak Oteli, bu yıl haziran ayında kamulaştırılarak bir Kütür ve Turizm Bakanlığına bağlı bir Bilim ve Kültür Merkezine dönüştürüldü. Anma Töreni, Sivas Valiliğinin uyarısı üzerine, Otelin 15 metre etrafındaki alanın dışında gerçekleştirildi.

2 Temmuzda Sivas Demokrasi Platformu adına konuşma yapan İbrahim Erdoğan, Cumhuriyet gazetesine yaptığı bir açıklamada, “1 Temmuzda ulusal basında anmanın valilikçe yasaklandığı ve anmanın yaptırılmayacağı konusunda haberler çıktı. Bizi Emniyete çağırdılar Basın bu olayı abarttı, hiçbir engel yoktur, istediğiniz şekilde gidebilirsiniz. Ama biz devlet memuru olarak usulen gitmemeniz yönünde tebliğ ediyoruz. Ama bu usulen yapılmış bir şey dediler” ifadesine yer verdi.

Komite başkanı Hidayet Yıldırım bianete yaptığı açıklamada, kendilerinden önce gösteri yapan kitle örgütleri hakkında soruşturma veya dava açılmadığına ama “oranın Utanç Müzesi olmasını isteyenlere” açıldığına da değindi.

 Erdoğan ayrıca Emniyet Müdürünün gülerek “Yarın gaz bombası falan atılmayacak” dediğine de dikkat çekti.

Kendilerine yasal süreç gereği “otelin önüne gidilmemesi yönünde bir yazı” tebliğ edildiğini söyleyen Erdoğan açıklamalarında, “Savcılıktaki ifademizde bu olayın yaşanmasında sorumluluk valiliğindir dedik. Otelin önüne gitmek suç ise bizi suça teşvik ediyorlar. Bir taraftan gideceksiniz, bir engel yok diyorlar, ondan sonra da suç işlediniz diyorlar” ifadelerine yer verdi.

Erdoğan ayrıca “2 Temmuz günü de bize gaz bombası attılar ne yazık ki. Bu tür yaklaşımlar bizlerin oraya gidip anma yapmamızı hiçbir şekilde engellemeyecektir” diye konuştu.

Erdoğan kendisi ile yaptığımız görüşmede atılan gaz bombasından kaçmak isteyen bazı göstericilerin, 15 metrelik alana girmek durumunda kaldığına değindi. Emniyetten kendilerine açıklama yapılmasaydı dahi gösteri yapmaya gideceklerini belirten Erdoğan, 2 Temmuz günü Sivas Valisi Ali Kolat, Emniyet Müdürü Ahmet Kemal Sayhan ve Belediye Başkanı Doğan Ürgüpün Madımak Oteline gidip “hatıra fotoğrafı çektirircesine” çiçek bıraktıklarının altını çizdi.

Erdoğan “2 Temmuz 1993teki olayların yaşanmasında birinci derecede sorumluluğu olan kurumun temsilcileri oraya gidiyorlar ama bizlerin gitmesine engel oluyorlar” dedi. (IK/HK)-BİANET

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir