Sayın Bakanım…. Sizden Destek Bekliyoruz

Cuma günkü Habertürk Gazetesinin manşeti başlı başına bir tartışma başlattı. Ancak konunun önemi, gazetecilik ilkelerinin tartışması ardında gölgede kalmamalı. Manisada dayakçı kocasının elinden kaçarak sığınma evine yerleşen ancak ölümden kaçamayan Şefika Etik olayı sonrası harekete geçen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, ‘sığınmaevi raporunun acilen tamamlanması’ talimatını verdi. Hazırlanan rapordaki en önemli bulgu şöyle: “Kadın ölümden kaçıp, sığınıyor. Polis ise kocasına yerini söylüyor. Gizlilik olmadan sığınma evleri otelden farksız” tespiti yapıldı. Bunun üzerine Sayın Şahin “birinci öncelik gizlilik” dedi. Dedi ama nasıl uygulayacak? Nasıl bir yaptırımı olacak? Öyle ya, emniyet güçleri Sayın Fatma Şahin’e değil İçişleri Bakanı Şahin’e, Sayın İdris Naim Şahin’e bağlı. Geldiğimiz noktada “Sayın Bakanım, konuyla ilgili desteğinizi bekliyoruz” dememiz gerekiyor.

Uzun zamandır, kadına yönelik şiddetin ancak bütünlüklü bir bakış açısı ile önlenebileceğini, bu konuya İçişleri, Adalet, Aile ve Sosyal Politikalar, Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıklarının, hatta Bakanlar kurulunun, kendi yetki alanlarına göre dâhil olmaları gerektiğini söylüyoruz. Emniyet gücü, sığınma evine giden bir kadının yerini eşine söylüyorsa, o zaman tüm emniyet müdürleri Sayın Fatma Şahin’in de bulunduğu bir toplantıya çağrılarak, durumun vahameti açıklanır ve bir daha benzeri bir olay yaşanırsa, doğrudan kendilerinin sorumlu tutulacağı bildirilebilir. Buna göre il emniyet müdürleri astlarını toplayarak gerekli görev dağılımını ve ikazlarını yapabilir. Bu aslında bu kadar kolay ama bir o kadar da etkili olabilecek bir eylemdir. 

İçişleri Bakanımızdan, Türkiye’nin şiddet sorununa çözüm üretebilmek için ilk elden istatistikleri, emniyet ve jandarma güçlerinin yıllar boyu kaydettiği asayiş suçlarını, detaylı verilerle açıklamasını istiyoruz. 2009 yılından bu yana elimizde resmi veri yok. Dolayısıyla nitelikli ve derinlikli akademik çalışmalar için bir altyapı oluşturamıyoruz. En öncelikle bu konuda bize destek vermesini talep ediyoruz.

Daha sonra da ateşli silahlar ve kesici delici aletler hakkındaki kanunu, Türkiye’deki şiddet problemine, aile içi şiddete, kadına yönelik şiddete engel olacak anlayışla düzenlenmesi için yepyeni bir tasarı çalışmasına başlamasını, ve bu tasarıyı yaparken de Kanada, Avusturalya örneklerinde olduğu gibi, aile içi şiddet ve ateşli silahlar kanunlarının birbirine referans olarak kullanılması anlayışını getirmesini istiyoruz. Sayın Bakanımızın, hem dünya örneklerini iyi irdelemiş hem de onların önüne geçen bir kanun tasarısıyla şiddetle mücadelede bize öncülük etmesini talep ediyoruz.

İyi Haftalar,
Umut Vakfı

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir