Sağlık Bakanı: Asistana senet “gayet tabii”

Bakan Akdağ: “Doktora senet doğal”

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, uzmanlık eğitimine başlayan hekimlere senet imzalatılmasını öngören Kanun Hükmünde Kararname taslağını değerlendirirken, ‘Bu çok tabii’ dedi.

Akdağ, AKŞAM’ın ‘Doktora hem senet, hem sepet’ başlığıyla gündeme getirdiği düzenlemeyle ilgili şunları söyledi: Doktorların zaten devlet hizmeti yükümlülüğü var. Bu hususta bildiğim budur. Bakanlık adına, uzmanlık eğitimi yapmışsa, bu hususta birtakım yükümlülükler oluşuyor, bu çok tabidir. Zannediyorum, onunla ilgili size de haberler gelmiş olabilir.’ Ancak taslak çalışmaya meslek örgütleri tepkili:

– SES Genel Başkanı Çetin Erdolu: Hem uzmanlık eğitimi yapan doktora döner sermaye ödenmeyecek hem de kendilerine bir maliyet yüklenecek. Bu adaletsiz bir uygulamadır. Paranın talep edilmesine gerekçe teşkil eden durumlar, kişinin istifası hariç somut değil soyut durumlardır. Bu düzenleme uzmanlık eğitimi süresi boyunca kişinin tepesinde Demokles’in kılıcı gibi tehdit unsurudur. Bu KHK’nın tümü sağlık hizmetinin ticarileşmesi ve özelleştirilmesinin tamamlanması anlamını taşımaktadır.

– TTB Genel Sekreteri Prof. Feride Aksu Tanık: Mecburi hizmet konusunda senet imzalatılması hekimlere yönelik saygısızlık. Hekimler Türkiye’nin en ücra köşelerinde çalışmaktan asla kaçınmazlar. Yeter ki emeklerinin karşılığında başka yere atanma, yükselme, şef ve şef yardımcılığı atamaları gibi konularda liyakat gözetilsin.

Adli psikiyatri klinikleri yolda

Sağlık Bakanı Akdağ, dün ‘Toplum Temelli Ulusal Ruh Sağlığı Eylem Planı’nı da açıkladı. Kısa vadede şiddet gören kadın ve çocukların hizmet alabilecekleri merkezler açılacağını belirten Akdağ, Çocuk Koruma Merkezlerinden ilkinin Ankara’da hizmete girdiğini ifade etti.

Akdağ, ‘Suç işlemiş bazı kişilerin hapishanede değil, adli psikiyatri kliniklerinde yatırılması gerekiyor. Bunun için, bu hastalara ait özel hastaneler yapıyoruz’ diye de ekledi.(ASİSTANHEKİM.ORG)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir