Polonya'nın İlk Trans Vekili: Anna Grodzka

Birinci sıradan aday gösterildiği Krakowda 18 bin oy alan Anna Grodzka, Polonyanın ilk trans kadın vekili olarak ayrımcılığa uğrayanların sesini duyurmak istediğini söylüyor.

Polonya, kendi tarihinde bir ilke imza atıyor. 57 yaşındaki trans Anna Grodzka, geçtiğimiz pazar (9 Ekim) gerçekleştirilen seçimlerde 18 bin oy alarak liste başı olduğu Krakowdan parlamentoya girmeyi büyük ölçüde garantiledi.

Grodzka seçimlere Palikotun Destek Hareketi (PDH) isimli partiden girmişti. Reutersın ve Daily Telegraphın haberine göre yeni kurulan liberal PDH, “eşcinsel haklarını, kürtajı, doğum kontrolünü ve hafif uyuşturucuları desteklediği için” birçok gencin oyunu kazandı. Haberde, partinin Katolik Kilisesine gösterdiği tepkilerle de gençlerin desteğini almış olduğuna değiniliyor.

Liberal politikalar güden, tutucu, merkez-sağ bir parti olan Sivil Platformun eski üyesi Janusz Palikotun kurduğu PDH, ülkenin yüzde 10unun desteğini alarak seçimlerde üçüncü sıraya yerleşti.

Daily Telegrapha yaptığı açıklamalarda dünyanın ilk trans milletvekili Georgina Beyera da değinen Grodzka, seçilirse şu an dünyada görev yapan tek trans vekil ünvanına sahip olacak. Beyer ise Yeni Zelandada 1999dan 2007ye dek görev yapmıştı.

Polonyanın eşcinselliğini açıkça yaşayan ilk milletvekili olması beklenen Robert Biedrona da bahseden Grodzka; “Bugün, Polonya değişiyor. Robert Biedron ve ben bunun kanıtıyız” açıklamalarında bulundu.

Kendisinin bir solcu olduğunun da altını çizen Grodzka, “Senelerce, ideallerime karşılık verebildiği sürece Demokratik Sol Birlike (DSB) oy verdim; ancak onlar ne yazık ki ahlaki değerler konusunda başarısız oldular” dedi.

Psikoloji mezunu olan Grodzka, Reuterse yaptığı açıklamalarda “PDHden aday oldum çünkü Polonya siyasal sisteminden dışlanmış olan ve ayrımcılığa uğrayan kişilerin seslerinin duyulmasını istiyorum” diye konuştu. Grodzka, geçen yıl cinsiyet değişimi ameliyatını olmak için bu ameliyatlar üzerine uzmanlaşmış Trans-Fuzja adlı bir örgütten yardım almış.

Polonya seçimlerini Başbakan Donald Tuskın da üyesi olduğu Sivil Platform kazandı. (IK/HK)- BİANET

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir