Nobel Barış Ödülü üç kadının oldu

Nobel Barış Ödülüne bu yıl üç kadın layık görüldü.

Ödül, Liberya Cumhurbaşkanı Ellen Johnson -Sirleaf, Liberyadaki savaşı sona erdirmek için mücadele eden aktivistlerden Leymah Gbowee ve Yemende demokrasi yanlısı hareketin önde gelen isimlerinden Tavakkul Karman arasında paylaştırıldı.
Nobel Ödül Komitesi, bu kişilerin, kadın güvenliği ve kadın hakları için şiddete başvurmadan mücadele ettikleri için bu ödüle layık görüldüklerini bildirdi. 2006 yılında Liberyada cumhurbaşkanı seçilen, 72 yaşındaki Ellen Johnson- Sirleaf, Afrika kıtasında seçimle iktidara gelen ilk kadın lider olmuştu.
39 yaşındaki Gbowee ise Liberyalı kadınların ülkede korku salan savaş ağalarına direnişlerinde öncülük etmesiyle biliniyor.
Liberyada barışı simgeleyen beyaz tişörtler giyen Hristiyan ve Müslüman kadınlar siyasi bir güç haline gelmişti.
 
Gboweenin 2003te yürüttüğü bu barış hareketi, Johnson-Sirleafı iktidara taşımıştı. 32 yaşındaki gazeteci Tavakkul Karman ise Yemende kadın hakları, basın özgürlüğü ve siyasi tutukluların serbest bırakılması için çaba sarfettiği için ödüle layık görüldü.

Karman aynı zamanda Barış Ödülüne layık görülen ilk Arap kadın. Nobel Komitesi başkanı Thorbjoern Jagland, “kadınlar, toplumun tüm kademelerindeki gelişmelere etki etmekte erkeklerle eşit fırsatlara sahip olmadıkça, dünyada demokrasi ve kalıcı barışı da sağlayamayız.” diye konuştu. 1,5 milyon ABD doları değerindeki ödül, üç kadın arasında paylaştırılacak.
Nobel Barış Ödülü komitesi bu yıl rekor sayıda, 241 ayrı başvuru yapıldığını, bunlardan 53ünün kurum ve kuruluşlardan geldiğini söylüyor.
Seçim süreci gizlilik içinde yürütülüyor. Adaylar kamuoyuna açıklanmıyor ancak çoğu aday, başvurularını halka ilan etmekten çekinmiyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir