Kadına şiddetten medyada etik çıktı

Haber Türkün sürmanşetine taşıdığı Şefika Etik cinayeti, şiddet yasasına giriyor! Tasarıya son anda eklenen bir maddeye göre, şiddet mağduru kadının kişilik haklarını ihlal eden, okuyucu, dinleyici ve izleyicilere duygusal açıdan zarar veren görüntüleri kullanan yayın kuruluşlarına cezai yaptırım öngörülüyor

Ebru TOKTAR ÇEKİÇ / ANKARA
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Kadın ve Aile Bireylerinin Şiddetten Korunmasına İlişkin Yasa tasarısı taslağına son şeklini verdi. Şiddete uğrayan kadının güvenliğini garanti altına alan düzenlemeye, televizyonların yanı sıra gazetelere de kontrol mekanizması öngören bir madde eklendi. Buna göre, şiddete uğrayan kadının ve ailesinin kişilik haklarını ihlal eden, okuyucu, dinleyici ve izleyicilere duygusal açıdan zarar veren görüntüleri ve ifadeleri kullanan yayın kuruluşlarına cezai yaptırım uygulanması hükme bağlandı. Son olarak Haber Türk Gazetesi, boşandığı eşi tarafından öldürülen Şefika Etiki sürmanşetine taşımıştı. Ancak şiddet kurbanı kadının sırtından bıçaklanmış fotoğrafı, medya etiği tartışmalarını da beraberinde getirmişti. Şahinin hazırladığı yasa taslağının son şekliyle getirilen yenilikler özetle şöyle:
DAYAKÇI ERKEKLERE ÖFKE KONTROLÜ
– Eşine, nişanlısına, beraber yaşadığı kadına şiddet uygulayan erkeğin alkol bağımlılığı varsa tedavisi yapılacak.
– Dayakçı erkek meslek edindirme kurslarına ve kamu hizmetlerinde çalışmaya tabi tutulacak. Bu erkekler aynı zamanda öfke kontrolü, stresle başa çıkma, davranış değiştirmeyi hedefleyen eğitim programlarına katılmak zorunda olacak.
– Dayak yiyen kadın ve ailesi, sığınma evine yerleştirilecek yada barınma yeri sağlanacak.
–  Yayın Hizmet İlkelerinin İhlali maddesi başlığı altında, kişilere yönelik şiddet olaylarına yer veren haberlerde şiddete uğrayanın ve yakınlarının kişilik haklarını ihlal eden, okuyucu, dinleyici veya izleyicilere duygusal açıdan zarar veren ifade ve görüntüleri kullanan basın ve yayın kuruluşları hakkında cezai müeyyideler hükme bağlandı.

Hem koruma hem de kimlik verilecek
– Can güvenliği tehlikede olan kadın adresi, işi değiştirilecek. Koruma verilecek, gerekirse nüfus cüzdanı ve kimlik bilgileri değiştirilecek.
– Dayakçı erkeğin, çocuğuyla iletişimi de hakim kararına göre şekillenecek.
–  Gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Cumhuriyet Savcısı tarafından da koruyucu tedbir kararı verilebilecek. Tedbir kararı, Cumhuriyet Savcısı tarafından teknik araç ve yöntemler kullanılarak (internet teknolojisi) seri bir şekilde kolluğa iletilebilecek.

“Şiddet kadını ve erkeği ayırır”

Müjde Ar, kadına yönelik şiddetin sona ermesi için siyasetçilere önemli görev düştüğünü vurguladı…

48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Uzun Metraj Film Yarışması Ulusal Jüri Başkanı Müjde Ar, şiddetin insanın değersizleştiği toplumlarda giderek tırmanacağını belirterek, Şiddet kadını ve erkeği ayırır, çünkü kadına daha kolay uygulanır ve uygulayan kişi yasalar karşısında kolay boşluk bulur dedi.

48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Uzun Metraj Film Yarışması jüri üyeleri, basın toplantısı düzenledi. Ulusal Jüri Başkanı Müjde Ar, yıllardır festival nedeniyle Antalyaya geldiğini, ancak kadın temalı bir festivalde burada olmanın daha anlamlı olduğunu söyledi.

Ar, 13 filmden 9unun yönetmenlerinin ilk filmleriyle yarıştığını belirterek, filmleri çok dikkatli takip ettiklerini vurguladı. Üç film seyrettiklerini ve üçünü de çok beğendiklerini ifade eden Ar, jüri başkanlarının bu tür konuşmalarının ayıp sayılabileceğini, ancak kendisinin böyle bir kaygısının olmadığını kaydetti.

Kendi filmlerinin de daha önce Antalyada yarıştığını ve festivali çok önemsediğini anlatan Ar, seyircinin ilgisinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi. Ar, Festivallerin kazananları vardır, ama asla kaybedenleri yoktur. Genç arkadaşları yüreklendirmek istiyoruz, ama eski sinemacı yeni sinemacı ayırımı yapmak istemiyoruz diye konuştu.

Müjde Ar, kadına yönelik şiddetin sona ermesi için siyasetçilere önemli görev düştüğünü vurgulayarak, Başlanacak yer siyaset olmalı. Siyaset dilinin daha barışçı ve kibar, zarif, gülümseten olmasını diliyorum dedi.

Gazetedeki kadın fotoğrafı

Basın toplantısında jüri üyelerine, eşi tarafından sırtından bıçaklanmış kadının fotoğrafının bir gazetede yayımlanmasıyla ilgili görüşleri de soruldu.

Müjde Ar, medya eleştirisi yapmak istemediğini, ancak bu fotoğraftan yola çıkarak kadına şiddette tek bir suçlu aramanın yanlış olacağını söyledi. Ar, insana değer veren toplumlarda kadına şiddet diye bir sorunun tartışılmadığını belirterek, Şiddet insanın değersizleştiği toplumlarda giderek tırmanır. Şiddet kadını ve erkeği ayırır, çünkü kadına daha kolay uygulanır ve uygulayan kişi yasalar karşısında kolay boşluk bulur dedi.

Gazeteci Çiğdem Anad ise medyanın son yıllarda kadına yönelik şiddeti sıklıkla gündeme getirdiğini ve gereksiz yere eleştirildiğini ifade ederek, Ben Habertürkün doğru manşet attığını düşünüyorum. Kadına yaşarken değer vermeyen, korumayan, görmeyen, saygı göstermeyenler, ölü bedeni üzerinden saygı tartışması yaratıyorlar. Habertürk iyi ki de o manşeti attı. Onun üzerinden kaç gündür kadına şiddeti tartışıyoruz diye konuştu.

Edepsizlik prim yapıyor

Yazar Ayşe Kulin de bir insanın eşit olmadığını, ezilebileceğini hissederse sevgisini kaybettiğini anlatarak, İnsanların içine sevgiyi koyabilmek için şiddeti çıkarmalıyız dedi.

Televizyonlardaki bazı programları da eleştiren Kulin, Yemek ve spor programlarında dahi sürekli kavga, terbiyesizlik özendiriliyor. Türk toplumu niye bu kadar çok edepsizliğe, terbiyesizliğe prim veriyor? görüşünü dile getirdi.

Şevval Sam da, sansürün artık insanların zihninde başladığını söyledi. Sansürün oto sansüre dönüştüğünü ve bunun çok tehlikeli olduğunu vurgulayan Sam, İfade özgürlüğü korkularla bastırılmış durumda. Zihinleri değiştirerek oto sansürden kurtulmalıyız dedi.

Yönetmen Handan İpekçi ise festivalde ciddi bir paradoks yaşandığını vurgulayarak, Ulusal yarışma jürisinin tamamı kadınlardan oluşuyor ama yarışan tek bir kadın yönetmen var. 13 yönetmenin 12sinin erkek olması ciddi bir çelişki. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğinden başlayarak kadın yönetmenlere yönelik pozitif ayrımcılık başlamasını talep edebiliriz diye konuştu.(HABERTÜRK) -AKŞAM

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir