İsrail ve Hamas tutsak takasında anlaştı

İsrail ve Hamas, Hamasın beş yıldır rehin tuttuğu İsrail askeri Gilad Şalit karşılığında yüzlerce Filistinli mahkumun serbest bırakılması konusunda uzlaştı.

Orta Doğu

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Hamasla yapılan çetin müzakerelerin ardından anlaşma sağlandığını ve Şalitin bir kaç gün gün içinde ailesiyle birlikte olacağını söyledi.

Şalit, 2006 yılında Hamasın düzenlediği bir baskında kaçırılmıştı.

Hamas ise Gazze sokaklarında onbinlerce kişinin anlaşmayı kutladığını açıkladı.

Hamas lideri Halid Meşal de televizyondan yaptığı açıklamada, anlaşmanın Filistin halkı için bir zafer olduğunu söyledi.

Meşal, İsrail hapishanelerindeki tüm Filistinliler serbest bırakılana dek çalışma sözü verdi.

Kudüsteki BBC Muhabiri Jon Donnison, Şalitin ve İsrail hapishanelerindeki yüzlerce Filistinlinin ailelerinin, yakınları evlerine dönene dek bir anlaşma olduğuna inanmayacağını söylüyor.

Hamasla görüşmelere katılan bir İsrailli yetkili Reuters Haber Ajansına yaptığı açıklamada, bin Filistinli mahkumun iki aşamada serbest bırakılacağını belirtti.

Yetkili, Şalit karşılığında ilk olarak 450, daha sonra da 550 mahkumun bırakılacağını söyledi.

Barguti ve Sedat

Tahliye edilecek isimler arasında el Fetihin önde gelen isimlerinden Mervan Bargutinin olabileceğine ilişkin söylentiler var.

Fransız Haber Ajansı, Filistinli kaynaklara atfen, Bargutiyle birlikte Filistin Halk Kurtuluş Cephesinin önde gelen isimlerinden Ahmet Sedatın da adının serbest bırakılacaklar listesinde olduğunu duyurdu.

Ancak bu iddialar resmen doğrulanmış değil.

İsrail hapishanelerindeki 5 bin mahkum ağır suçlardan hüküm giymiş durumda. Diğerleriyse herhangi bir suç yöneltilmeden tutuluyor.

Şalitin serbest bırakılması için yapılan dolaylı görüşmeler Mısır ve Almanyanın arabuluculuğunda yürütülüyordu.

Hamas, 2009da Şalitin bir videosunu yayımlamıştı. Şalit bu videoda Başbakan Netanyahuya serbest bırakılması için elinden geleni yapması çağrısında bulunuyordu.(BBC TÜRKÇE)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir