Dünya Nüfusunun Yüzde 16'sı Aç

BMye bağlı üç örgütün ortak raporuna göre son dört yılda açlık çeken insan sayısı 75 milyon arttı. Artışın ana nedenlerinden biri temel gıda maddelerinin fiyatlarındaki dalgalanma.

Birleşmiş Milletlere bağlı Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) ve Dünya Gıda Programı (WFP) “Dünya Açlık Raporu” adı altında bir rapor yayımladı. 9 Ekimde İtalyanın başkenti Romada yayımlanan raporda dünyada açlık çeken insanların sayısındaki artışa dikkat çekiyor.

Rapora göre, 2008den bu yana açlık çeken insan sayısında 75 milyonluk bir artış gözleniyor. Artışın temel nedenlerinden biri olarak gıda fiyatlarının dalgalanması gösteriliyor.

Deutsche Wellenin haberine göre, temel gıda maddeleri diğer ticarî mallar gibi borsada işlem görmesi, mısır ve buğday gibi ürünler tıpkı bir hisse senedi gibi alınıp satılması, gıda fiyatlarında muazzam dalgalanmalara neden oluyor.

FAOnun önerisi ve talebi, fiyat dalgalanmalarını engellemek için güvenlik ağları oluşturulması yönünde. Örgüt, çiftçilere tohum ve yem, tüketicilere ise hızlı ve kısa vadeli gıda yardımları sağlanmasını savunuyor. Üzerinde önemle durulan bir başka konu da israf. Gıda maddelerinin israfı, endüstri ülkelerinin yanı sıra gıda maddelerini saklamak için yeterli imkânları olmayan fakir ülkelerde de görülüyor.

Trajik etki

Almanya ortalamasına bakıldığında tek bir hanenin gelirinin yüzde 11 ila yüzde 17sini gıda maddelerine harcadığı görülüyor. Ancak Afrika ve Asyanın birçok ülkesinde bir hane için bu oran yüzde 70, 80 hatta bazı yerlerde yüzde 90ı bulabiliyor. Dolayısıyla besin maddelerindeki dalgalanmanın etkileri bu aileler de çok daha dolaysız bir biçimde görülüyor.

Gıda ve Tarım Örgütü üyelerinden Josef Schmidhuberin ifadesiyle söylenirse; “Yüksek fiyat dalgalanmaları yüksek fiyatlara neden oluyor. Bu dalgalanmaların sonuçları da toplumun en yoksul kesimi üzerinde yıkıcı nitelikte oluyor. Hatta sonunda tüm mal varlıklarını kaybedebiliyorlar. Bir daha içinden çıkamadıkları bir yoksulluk içine giriyorlar.”

Niyet iyi, hedef uzak

Birleşmiş Milletler dünya nüfusunun yüzde 16sının aç olduğunu söylüyor ve bu oranı indirmeye çalışıyor. Hedef: 2015e kadar yüzde 8e inmesi. Bir başka ifadeyle dünyada açlık sorunu yaşayan insan sayısının bir milyardan 600 milyona düşürülmesi amaçlanıyor.

Ancak maalesef bu sadece bir hedef. Schmidhuber gibi bu alanda çalışan kişiler içinde bu hedefin gerçekleşme ihtimalinin uzak olduğunu düşünenler de var: “Varmak istediğimiz hedeften oldukça uzağız ve bu hedeften daha da uzaklaşacağız gibi görünüyor. Halihazırda yüzde 13teyiz. Yüzde 8e varmak için kat etmemiz gereken uzun bir yol var. Son gelişmelere bakıldığında bu hedefe varmak için ufukta somut hiçbir belirti görünmüyor.”

Gıda krizi en fazla Afrika Boynuzundaki ülkelerde yaşanıyor. Somalide 750 bin insan açlıktan ölme tehdidi altında. Keza, Cibuti, Etiyopya ve Kenyada da durum pek farklı değil. (YY)- bianet

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir