ABD'de 'İran bağlantılı terör operasyonu'

Amerika Birleşik Devletlerinde yetkililer, İranla bağlantılı olduklarını söyledikleri iki kişi hakkında Suudi Arabistanın Washingtondaki büyükelçisine suikast planladıkları iddiasıyla dava açtı.
Adalet Bakanı Eric Holder, sözkonusu kişilerin ikisinin de İran vatandaşı olduğunu, şüphelilerden birininse sonradan ABD vatandaşlığı aldığını belirti.

Holder, planın İran Devrim Muhafızlarına Bağlı Kudüs Gücü tarafından yapıldığını söyledi.

Eric Holder, 1,5 milyon dolarlık planın İranlı üst düzey yetkililer tarafından desteklenip yönetildiğini ve Tahrandan hesap sorulacağını söyledi.

Holder, New Yorkta açılan davada iki zanlı hakkında cinayet tasarlamak, kitle imha silahları kullanmayı ve uluslararası terörizm eylemi gerçekleştirmeyi planlamak suçlamasıyla dava açıldığını kaydetti.

Federal Soruşturma Bürosu FBI Direktörü Robert Muller da, planın başarıya ulaşması durumunda çok sayıda kişinin hayatını kaybedebileceğini söyledi.

Muller, planı bir Hollywood senaryosuna benzeterek, zanlıların Meksikada bir uyuşturucu kartelini kiralayarak Suudi Büyükelçisini öldürmeyi hedeflediklerini belirtti.

Komedi gösterisi

İran Resmi Haber Ajansı ise, suçlamaları Tahran yönetimine karşı bir propaganda kampanyası diye tanımladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mehmanparast, iddiaların ABD tarafından uydurulan bir komedi gösterisi olduğunu savundu.

Olaya karıştığı iddia edilen şüphelilerin adları, ABD ve İran vatandaşlıklarına sahip 56 yaşındaki Mansur Erbabsiyar ve Kudüs Gücüne üye olduğu belirtilen Gülam Şakuri olarak açıklandı.

ABDli Bakan Holder 29 Eylülde New Yorktaki John F. Kennedy Havaalanında gözaltına alınan Erbabsiyarın plana karıştığını itiraf ettiğini söyledi.

Gülam Şakurinin ise İranda olduğu düşünülüyor.

ABD Adalet Bakanlığı Erbabsiyarın tüm suçlamalardan mahkum olması durumunda ömür boyu hapis cezası alabileceğini belirtti. (BBC TÜRKÇE)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir