Türkiye artık eskisi gibi değil karşımızda büyük oyuncu var//10.10.2011//star gazete

ABD Ticaret Müsteşarı Michael Lally, iki ülke arasındaki ticaret hacminde bu yıl rekor beklediklerini söyledi. Lally “Türkiye, 10 yıl önceki gibi değil. Artık karşımızda uluslararası büyük bir oyuncu var” dedi.

Zeynep Tuğrul / ANKARA

TÜRKİYE ve ABD, ‘Model Ortaklık’ açılımından tam 2.5 yıl sonra, ekonomik ilişkilerinde tarihi bir rekora doğru koşuyor. ABD Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Michael Lally, 2011 yılının ilk 7 ayında, ticaret hacminin geçen seneye oranla, yüzde 46 arttığını belirterek “Türkiye artık 10 yıl önceki gibi değil” dedi. ABD Büyükelçiliği’nde Star’ın sorularını yanıtlayan Lally sözlerine “Bu yıl, ABD-Türkiye ticaret ilişkilerinde çok iyi haberleri konuşabiliriz” diyerek başladı. İki ülke ticaret hacminin bu yıl çok önemli rakamlara ulaştığını belirten Lally, 2009’da toplam ticaret 10.7 milyar dolar, 2010 yılında ise 14.7 milyar dolardı. Bu senenin ilk 7 ayında ise, ticaret hacmi, 8 milyar dolar ile, 2010 senesine göre yüzde 46 arttı. Karşılıklı ticaretteki artış, 2009’a göre yüzde 107 büyüdü. Eğer yıl sonuna kadar böyle devam ederse ki bunu bekliyoruz, Türkiye-ABD ticaret ilişkileri bu yıl rekor kıracak” dedi.

Giderek zenginleşiyorsunuz

“Türkiye, 10 yıl öncesinin Türkiye’si değil. Artık karşımızda ABD’ye sadece tekstil satan değil, uçak, çelik, yüksek kaliteli endüstri malzemeleri satan, THY gibi uluslararası markaları olan, G-20 üyesi, uluslararası büyük bir oyuncu olan Türkiye var” diye konuşan Lally, şöyle devam etti: “Bu nedenle artık daha fazla Amerikalı yatırımcıyı buraya getiriyoruz. Türkiye’de, 2002’de kişi başına düşen milli gelir 3 bin dolardı; şimdi ise 10 bin doların üstünde. Başbakan Erdoğan, 2023 için kişi başına düşen milli geliri 25 bin dolar olarak açıkladı. Bu, ABD-Türkiye iş ortaklığı için şu anlama geliyor: ‘Giderek zenginleşen bir nüfusunuz, artan iş imkanlarınız, değerli sermaye mallarınız var. Bunlar, Türkiye- ABD ticari ilişkilerindeki fırsatları artırıyor.”

MÜSTEŞAR DA THY İLE UÇUYOR

THY Avrupa’nın en iyisi ve en lezzetlisi

ABD Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Michael Lally, Türkiye’nin giderek uluslararası bir marka haline geldiğini ve THY’nin de bunun bir örneği olduğunu belirterek, “Ben de birçok yolculuğumda THY’nı tercih ediyorum. Mesela son Brüksel ziyaretimi de THY ile gerçekleştirdim. Çünkü THY, Avrupa’nın en iyi hava yolları. Ayrıca, mutfağı en lezzetli olan havayolu da THY” dedi.  Ticaret Müsteşarı olarak siyasi konulara girmek istemediğini vurgulayan Lally “Peki, Kıbrıs’ta kapsamlı bir çözüme ulaşılamazsa, KKTC’ye ticari ambargoyu kaldırmayı değerlendirir misiniz?” sorusuna da “Amerikan şirketleri, tüm dünyada iş için fırsatları değerlendirir” diyerek açık kapı bıraktı.

FIRSATLAR YATIRIMCIYI CEZBEDİYOR

ABD’li şirketler için Türkiye büyük hedef

MICHAEL Lally “Gelecek 5-10 yıl içinde iki ülke ticaret hacmini 3 katına çıkarmak istiyoruz. Türkiye’de iş yapmak isteyen Amerikan şirketlerine, Türkiye pazarının, Rusya’nın, Polonya’nın, Yunanistan’ın, Bulgaristan’ın toplamından daha büyük olduğunu; birkaç saatlik uçak yolculuğu ile Orta Asya, Ortadoğu, Afrika pazarına açılabileceklerini anlatıyoruz” dedi. Lilly “Türkiye artık, ABD şirketleri için büyük hedef haline geldi. Amerikalı yatırımcılar Türkiye’yi, güçlü ekonomik büyümeye, güçlü bankacılık sistemine, fırsatlara sahip, giderek büyüyen bir güç olarak görüyor” diye konuştu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir