Sağlığın için son 48 saat

48 saat içinde Türkiyede GDOlu* mısır kullanmak yasal olabilir. Bunu engellemek için hemen şimdi harekete geçmemiz gerekiyor.

http://www.greenpeace.org/turkey/tr/harekete-gec/GDO/

Tehlike kapıda. Bir süre önce Biyogüvenlik Kurulu, genetiği değiştirilmiş 10 mısır çeşidinin daha yem amaçlı kullanılmak üzere ithal edilmesiyle ilgili olarak hazırlanan  bilimsel risk ve sosyo-ekonomik değerlendirme raporlarını sitesinde yayınlayarak halkın görüşüne açtı. 12 Ekim 2011, saat 17ye kadar kamuoyundan yeterli sayıda karşıt görüş toplanmazsa GDOlu ürünlerin kullanımı yasal hale gelebilir.

Dünyamız laboratuvar değil! GDOlu ürünler, insanlar, hayvanlar ve doğa üzerinde yapılan tehlikeli bir deney. Genetiği değiştirilmiş mısır çeşitlerinin insan ve hayvan sağlığıyla beraber çevre üzerinde de çok büyük zararları olabilir. Üstelik bu mısır çeşitlerinin ülkemize ithalatı sadece bir başlangıç. Bu gelişme, GDOlu yeni ürünlerin ülkemize girmesine de kapı açacak.

Lütfen ismini internet eylemine ekle. E-posta adresine göndereceğimiz iletide yorumlarını yazabileceğin 20 raporun linkini sana göndereceğiz.

http://www.greenpeace.org/turkey/tr/harekete-gec/GDO/

GDOlu mısırların sadece hayvan yemi olarak kullanılacağı açıklansa da bundan tüm doğa düzeni etkilenecek. Hayvan yemi olarak ülkemize sokulmak istenen GDOlu mısırların tarımsal üretimde kullanılmayacağını kimse garanti edemez.

Bu ürünlerin zararsızlığına dair bağımsız bilim insanları tarafından oluşturulmuş kesin ve net raporların olmaması bir yana, zararlarını gösteren raporlar bulunmakta. Zira, biyoteknoloji şirketleri yaptıkları lisans anlaşmalarıyla GDOlu tohumların bağımsız çalışmalarda kullanılmasını engellemeye çalışmakta. Dolayısıyla GDOlarla ilgili raporların çok büyük çoğunluğu bu şirketlerin hazırladıkları, hazırlattıkları ya da inceledikten sonra yayımlanmasına izin verdikleri çalışmalar.

Kurulun bağımsız çalışmaları dikkate almasını bekliyoruz. Bunu yapmanın en etkili yolu, kamuoyuna açılan raporlara yorum yazarak kendi düşüncelerimizi belirtmek.

Üzerimizde yapılması planlanan bu deneyi ancak birlikte hareket  ederek engelleyebiliriz. Ülkemize GDOlu hiç bir ürünün girmesini istemiyoruz! Hepimizin sağlığı için hemen şimdi Greenpeacein imza kampanyasına katıl.

http://www.greenpeace.org/turkey/tr/harekete-gec/GDO/

Son 48 saatin içinde olduğumuz için aşağıdaki paylaşım araçlarını kullanarak GDO tehlikesini sevdiklerine iletebilirsin.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir