“Bilinmeyen Bir Cisim Yaklaşıyor”/ AN UNKNOWN OBJECT IS APPROACHING

bilinmeyen-bir-cisim-yaklaş.jpg

“Kontrolün kimde olduğunun belirsiz olduğu bir durumun ironisi yaşanmaktadır. Güç ve iktidar yeni şeklini alırken, durum karşısında “bilinmeyen bir cisim yaklaşıyor” belirsizliği ile hayret dolu bir tepkinin ortasındayız. Kendi yaşam alanındaki belirsizlikleri ve karambolü kanıksar hale gelen toplum, mevcut durumunu görmemek adına, sürekli olarak başka bir tarafa bakma arzusundadır. Kendi gerçeklerini görmezden gelmek için bir kaçış noktasına duyulan ihtiyaç, popülist bir komplo teorisi hayranlığıyla karşıladığımız bir duruma dönüşmektedir. Aslında evrenin başka bir yerinden çıkıp gelmesini beklediğimiz bu gizemli yabancılık, beklenmedik bir yerden yani kendi içinden ortaya çıkmaktadır. Yeni dünya düzenini oluşturan aktörler bize gökyüzünü işaret edip, masadaki oyunu maniple etmektedirler. Ayrıca toplumsal alanda ortaya çıkan belirsizlik hali, bütün değer yargılarının durumunu değiştirmeye çalışan yeni bir sistem yaratmıştır. Dün bir nevi emin olduğumuz değerler şimdi her an müdahaleye uğrayacakmış gibi tehdit altına girmiştir. Bu durum toplum içerisinde oluşan yeni kimliklerin belirsiz durumundan beslenmektedir. Varolan belirsizlik hali, artık hayatın içinde bilinmeyen bir cismin ya da kişinin yaklaşıyor olması durumuna dönüşmüştür. Artık bu yanılsama yanı başımızdadır, her an “Bilinmeyen Bir Cisim Yaklaşıyor” olabilir.”

Sanatçılar:
Aysel Alver / Şevket Arık / Zoe Baraton / Mustafa Duymaz / Zeynep Gürler / Duran İleri / Gözde Mulla / Gizem Sönmezer / Erinç Ulusoy / Seniha Ünay / Faruk Yiğen

Küratörler:
Şevket Arık & Mustafa Duymaz

Tarih: 15 Ekim – 13 Kasım 2011

Kokteyl: 15 Ekim Cumartesi . 18.30- 22.00

Adres: Caferağa Mh. Bademaltı Sk. 17/B Kadıköy/ İstanbul

T. (0216) 337 15 13

_________________________________________________________________________

Sanatçı Konuşması:  Sergi kapsamında Şevket ARIK, Us Atölyesi’nin  “Felsefe Çalışmaları” Programı dahilinde Barış Manço Kültür Merkezinde  “Doğadan Rol Çalan İnsan” Konulu bir panel gerçekleştirecektir.

Tarih: 14 Ekim Cuma · 19:30 – 21:30

Konu: Doğadan Rol Çalan İnsan

Konuşmacı: Şevket ARIK – Sanatçı “Yaygara Güncel Sanat İnsiyatifi”

Adres: Barış Manço Kültür Merkezi

Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Nail Bey Sokak

T. (0216 ) 418 16 46
http://www.usatolyesi.org/

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir