Zaman gazetecilik mi yapıyor?

Zaman gazetesi, yine “gazeteciliğini” konuşturdu. “İşte Baydemiri sorgulayan KCKlı belediye işçisi” başlığıyla verilen haberde, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemirin “sorguya giderken” olduğu iddia edilen bir fotoğraf yayınlandı. Oysa Baydemir, yalnızca bir binadan çıkarken görülüyor!

Zaman gazetesi yine büyük bir “gazetecilik” başarısına imza attı. Gazetenin iddiasına göre, 2008 yılında KCKnin görevlendirdiği bir savcı ve hakim, Osman Baydemiri PKKnin eylemlerine yeterince destek vermediği gerekçesiyle yargılıyor.

Gazetenin yayınladığı “sorgu” metninde ise, içeriğinin ne olduğu anlaşılmayan belirsiz konuşmalar yer alıyor:

“Ümit A.: 30 günde reddetme hakkınız var.

Baydemir: Benim açımdan itiraz da etmeyeceğim.

Baydemir: Bu manada taşımamız gereken sorumluluğu taşımadığımız kanaatine mi varılmış?

Seda A. C.: Bize intikal eden dosya bu.

Ümit A.: Öncü misyonu olan arkadaşlarımız bu konuda 3-4 kat daha duyarlı olmak zorundadır. Biraz biz pratik görevlilerini daha böyle dikkatli açısından böyle bir kararın uygun olacağını düşündük.

Seda A. C.: Senin hukukçuluğun benzer olduğu belli bir duruş geldiği nokta, eylem beni dehşete düşürdü.

Baydemir: Pek çok kararınızın bana göre olmaması lazım. Topluma yansıdığına bak, işte böyle denilmesi lazım, bu karar topluma yansıdığında öyle bir şey olmayacaktır.

Ümit A.: Size aktarılmıştı. Bu hareketin bir hukuku var. Bu halkın sizinle bir hukuku olacak. Sonuçta sizin sorumluluklarınız olacak, yerine getirmeniz gereken birtakım vasıflar olacak.

Seda A. C.: Bu konuda vicdanı rahatsız edecek bir karar aldığımızı düşünmüyoruz.”

Daha komik olan nokta ise, Zamanın “Baydemirin KCK sorgusuna girerken ve çıkarken çekilen fotoğrafları” diye verdiği fotoğraf. Fotoğraf aşağıdaki gibi ve bunun nasıl bir “sorgu” fotoğrafı olduğu, ancak Zamanın bilebileceği kadar karmaşık bir iş!

sol

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir