Tam da 'gününü' buldu

Çolakın Cerrahpaşada yapılacak beyin ameliyatı, üniversite hastanelerine ameliyat yasağı getiren Tam Gün Yasasına kurban gitti.

‘Bizim Kocaeli’ gazetesinin yayın yönetmeni Serpil Çolak, beyninde oluşan iki baloncuk (anevrizma) nedeniyle altı aydır beklediği ameliyatına iki gün kalan yürürlüğe giren ‘Tam Gün Yasası’nın mağduru oldu. Çolak, “Tam ameliyata hazırlanırken yasa uygulamaya girince ameliyatım iptal oldu. Beynimde pimi çekilmiş saatli bomba ile yaşıyorum. Beş yıldır kontrollerimi yapan doktorum beni şu anda ameliyat edemiyor” dedi.

Devlet ve üniversite hastanelerinde çalışan doktorlara ‘ya hastane ya muayenehane’ diyen Tam Gün Yasası, Kanun Hükmünde Kararname yoluyla 25 Ağustos’ta yürürlüğe girdi. Kamu ve üniversite hastanelerinde çalışan birçok doktor, özel sektörü tercih etti. Bu nedenle doktor sıkıntısı yaşanmaya başlandı. Kocaeli’nde yaşayan Çolak, bu uygulamanın kendisini mağdur ettiğini söyledi.

Özel hastanede 80 bin lira

Bir basın toplantısı sırasında bayılan ve beyninde iki baloncuk oluştuğu anlaşılan Çolak, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde ameliyat oldu. Baloncuklardan birinde düzelme olmayınca altı ay sonrası için ikinci ameliyat günü verildi. Ameliyata iki gün kala yasa yürürlüğe girdi. Çolak, “Doktorum yasa nedeniyle hasta bakamadığını ve ameliyat yapamadığını söyledi. Her an beyin kanaması geçirme riski var. Saatli bir bomba ile yaşıyorum beynimde. Doktorum da ben de ne yapacağımızı bilmiyoruz. Ameliyatın bedeli özel bir hastanede 80 bin lira. Vergimi ödüyorum. Neden özel bir hastaneye gideyim?” dedi.

Akdağ ‘tedavi bizden’ demişti

Tam Gün Yasası’yla birlikte yaşanan sıkıntılar üzerine Sağlık Bakanı Recep Akdağ şu açıklamayı yapmıştı: “Üniversiteler ticarethane değildir. Hizmet açığı olursa kapatacağız. Biz hastalarımıza sahip çıkacağız. Kamuya ait diğer hastanelerde ya da özel hastanelerde tedavi ettireceğiz. Olmaz ya, ihtiyaç olsa bu hastalarımızı uçak ambulansa koyacağız, Avrupa’ya götürüp orada tedavi ettireceğiz.”(RADİKAL)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir