Kırsalın patroniçeleri hükümet desteğiyle dünyaya açılacak

Çiftçi kadınların kısıtlı bütçeyle kendi çaplarında ürettikleri gıda ürünleri hükümet desteğiyle profesyonel olarak pazarlanacak. Patroniçelere sigorta kapısı da açılacak

KIRSAL kesimdeki kadınların, ekonomik yaşama kazandırılması yönünde önemli bir proje için düğmeye basıldı. TZOB, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının üzerinde ortaklaşa çalıştıkları Kırsalda Yaşayan Çiftçi Kadınların Sorunlarına Çözüm Projesi hazırlandı. Henüz hazırlık aşamasında olduğu bildirilen proje yaşama geçerse, çiftçi kadınlar, ürettikleri ancak perde gerisinde kaldıkları gıda ürünlerinin patronu olacaklar. Devlet ve TZOB, kendi çapında üretim yaparak ürünlerini kısıtlı olanaklarla satan bu kadınlara destek çıkacak. İlk olarak bu şekilde üretim yapan kadınlar, eğitime tabi tutulacak. Ürünlerinin hijyeni konusunda da özel eğitim görecekler. Eğitimden geçen kadınların evlerinde ya da atölyelerinde ürettikleri ürünleri devletin pazarlaması yönünde olanak elde edilecek.

İlk çalıştay Gaziantepte

ÜRETTİKLERİNİ satan kadınların sigortalanmak gibi sosyal güvenlik haklarına kavuşmaları proje çerçevesinde planlanacak olanaklar arasında yeralıyor. Proje çerçevesinde yurt genelinde çalıştaylar düzenlenecek. İlk çalıştay 12 Ekimde, Bakan Fatma Şahinin de memleketi olan Gaziantepte yapılacak. Daha sonra Konyada benzer çalıştay düzenlenecek. 15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenecek toplantılarda da projenin masaya yatırılacağı belirtildi.(AKŞAM)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir