Dünyanın en iyi üniversiteleri seçildi!

Listede Türkiyeden 4 üniversite var…

Dünyanın en iyileri arasında, Bilkent, İTÜ, ODTÜ ve Boğaziçi var…

Dünyanın en saygın sıralamalarından biri kabul edilen Times Higher Educationun (THE) 2011 yılı en iyi üniversiteler sıralamasına Bilkent, Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Boğaziçi üniversiteleri adını yazdırdı.

Bu yılki sıralamada 400 üniversiteye yer verilirken, İTÜ ve Boğaziçi de ilk defa dünyanın en iyileri arasına girmeyi başardı.

Türkiyede en yüksek puan alan üniversite Bilkent Üniversitesi oldu.

Listenin 204üncü sırasında yer alan Bilkenti, 285inci sıradaki İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve 289uncu sıradaki Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) izledi.

Boğaziçi Üniversitesi ise listede 307nci sırada yer aldı.

Bilkent ve ODTÜnün geçen yıl ilk 200de yer alırken bu sene 200ün altındaki sıralara kayması her iki üniversitenin rektörü tarafından “çalışmanın kriterlerinde değişiklik yapılması” olarak yorumlandı.

“EMEKLERİN KARŞILIĞI”

Sabah Gazetesinin haberine göre, Londrada haftalık basılan yüksek öğretim dergisi THEnın yaptığı sıralamaya göre, üniversiteler bilimsel atıf ve araştırmaları, sanayi gelirleri, uluslararası görünümleri, eğitim ve öğretim durumlarına göre puanlamaya tabi tutuluyor. Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar, geçen yıl 112inci sırada olduklarını, bu yıl yaptıkları araştırmanın geçen yıla göre çok daha fazla olmasına rağmen, puanlarının düşük olduğuna dikkat çekti.

ABDli ve Avrupalı üniversitelerin Türk üniversitelerinin ilk 200 içinde olmasından rahatsız olduğunu dile getiren Atalar, bu nedenle “kriterlerin değiştirildiğini” söyledi. Dört Türk üniversitesinin böyle bir başarıyı yakalamasının gurur verici olduğunu belirten Atalar, Bilkentin başarı sırrını “kaliteli hoca” olarak açıkladı.

Üniversiteye seçilen hocaların sadece makale sayısına göre değil, önemli bilimsel çalışmalara imza atmasına göre değerlendirildiği anlatan Atalar, şimdi bu emeklerinin meyvelerini topladıklarını ifade etti.

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar ise bir devlet üniversitesi olarak kısıtlı imkanlarla büyük başarılara imza attıklarını vurguladı.

ODTÜnün elde ettiği üst üste başarılarda 3 ana faktörün etkili olduğunu belirten Acar, “Bunlar insan gücümüz, maddi kaynaklar ve yönetim başarımızdır. Özellikle idari personel, öğretim görevlileri ve öğrencilerimiz bu başarının altında imzası bulunanlardır” diye konuştu.

Geçen yıl 183üncü sırada olmalarına karşın 276-300 aralığında olmalarını değerlendiren Acar, “Kriterler değişti. Özellikle sanayi gelirlerinin hesaplanmasında yapılan değişiklik nedeniyle sıralamanın etkilendiğini düşünüyorum. Artık mutlak değer alınıyor. Dünya üniversiteleriyle bu konuda yarışmamız zor” dedi.(HABERTÜRK)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir