Altın Portakal Gecesinde Ayakta Alkışlanan Konuşma

48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, Açılış ve Onur Ödülleri Töreni ile başladı. Geceye Rutkay Azizin konuşması damga vurdu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür ve Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğinde düzenlenen 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, Açılış ve Onur Ödülleri Töreni ile başladı.

Gecede Tuncel Kurtiz, Perran Kutman, Engin Çağlar, Halit Akçatepe, Mehmet Dinler ve dünyaca ünlü sanatçı Rustam Ibragimbekova Yaşam Boyu Onur Ödülü verildi. Gecede, Rutkay Aziz, Sanatta Sosyal Sorumluluk, Suna Selen Yıldırım Önal Anı, Godzilla lakaplı sinema emekçisi Selahattin Geçgel ise Emek ödülü aldı.

AYAKTA ALKIŞLANAN KONUŞMA

Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği Başkanı Rutkay Azize ödülünü, Zuhal Olcay verdi. Olcay, Sen güzel ve aydınlık ülkemizin teminatı olarak gördüğüm sanatçılardan birisin dedi.

1979 ve 1980 yıllarında sansür ve darbe nedeniyle yapılamayan film yarışmalarının ödüllerinin 30 yıl sonra sahiplerini bulacağını belirten Rutkay Aziz, bunun tüm dünyaya örnek olması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

Umarım faşizm ve darbe döneminden geçen ülkelerin sinemacıları da bu örneği kendi ülkelerinde paylaşırlar. Dilerim bu ödülü hak etmişimdir. Ola ki moda deyimle bir döneklik olursa, bu verdiğiniz ödülü özgürce geri alma hakkına sahipsiniz. Gerçek sanatçılar ülkesinin ve dünyanın gerçeklerine tanık olmakla yükümlüdür. Benim ülkemde tanık olduğum, hukukun üstünlüğünün yittiği, adaletsiz bir kalkınma girişiminin hızla yol aldığı, parasız eğitim pankartı açan öğrenci arkadaşımın 16 ay hapis yatması… Dünyanın hiçbir ülkesinde kadın, çocuk bu kadar tacize, cinayete maruz kalmıyor. Dünyanın gerçeği, savaş çığlıkları, açlık, işgal, sömürü… Sinema, Şarlonun dediği gibi bir barış sanatıdır ve kendi içindeki barış niteliğini koruyarak dünyaya katkı sağlayacaktır.

Rutkay Azizin konuşmasını salondaki sanatçılar ve izleyiciler ayakta alkışladı.

Perran Kutan Kutmana ödülünü, Perihan Abla adlı televizyon dizisinde Şakir karakterini canlandıran rol arkadaşı Şevket Altuğ verdi. Çok duygulandığını belirten Şevket Altuğ, Bence Türkiyenin gelmiş geçmiş en büyük kadın oyuncularından birine bu ödülü vermek büyük onur. Daha yapacağın çok iş var dedi.

Usta oyuncu Halit Akçatepe ise ödülünü Tarık Akandan aldı. Akan ile 40 yıldır dost olduklarını anlatan Akçatepe, 1943 yılında sinema oyuncusu olduğunu ve bugünlere geldiğini söyledi.(MİLLİYET)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir