İşte 'terörist öğrenci' sayısı: 500!

Çağdaş Hukukçular Derneği’nin hazırladığı rapora göre ülke genelinde hakkını arayan ve demokratik tepkisini ortaya koyan 500’e yakın öğrencinin, Terörle Mücadele Yasası kapsamında tutuklandığını açıklandı.

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi’nin Türkiye genelinde tutuklu öğrencilere dair hazırladığı rapora göre 89’u İstanbul’da olmak üzere toplamda 500’e yakın öğrenci cezaevlerinde. İstanbul Barosu Orhan Adli Apaydın Konferans Salonu’nda düzenlenen basın toplantısıyla açıklanan raporu ÇHD İstanbul Şube Sekreteri Avukat Güçlü Sevimli okudu.

“Hukuk siyaset kurumu eliyle şekillendiriliyor”
Özellikle 2010 yılı ortalarından itibaren ülkedeki üniversite öğrencilerine yönelik siyasal iktidarın kabul edilemez boyuttaki baskı uygulamalarına değinen Sevimli, yargı organlarının mevcut baskı politikalarını tamamlar mahiyette hukuka ve yasalara aykırı kararlar aldıklarını söyledi. İstanbul genelinde yaptıkları çalışmada, 89 öğrencinin tutuklu olduğunu, bu sayının ülke genelinde 500’ü bulduğunu belirten Sevimli, Türkiye’de son yıllarda hukukun siyaset kurumu eliyle yeniden şekillendirildiğini dile getirdi.

Öğrenciler TMY’ye göre yargılanıyor
Öğrencilerin parasız eğitim, harç ücretlerinin durumu ve halk için eğitim gibi taleplerinin ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu vurgulayan Sevimli, “siyaset kurumunun yargı eliyle oluşturduğu baskı ile öğrencilerde bu kapsamın içinden alınmış terörle mücadele yasasını düzenleyen TCK 220 ve 314. madde ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Yasası’nın 7/2. maddesi kapsamına sokulmuştur” dedi.

Öğrencilerin, açtıkları pankart ve dövizlerden attıkları sloganlardan dolayı yargılandığını belirten Sevimli, öğrencilerin 2911 sayılı toplantı ve gösteri yasasına göre değil, TCK’nın örgüt suçunu düzenleyen maddelerine atıfta bulunarak yargılandığını söyledi.

“Aşırı tutukluluk süreleri kabul edilemez”
Öğrencilerin ifade özgürlüğü kapsamında ve hiçbir yasa maddesine aykırılık oluşturmayan eylem ve faaliyetlerine yönelik yılları aşan tutukluluk süreleri kabul edilemez olduğunu belirten Sevimli, bu noktada tutuklu öğrenciler konusunda tüm kamuoyunu duyarlı olmaya çağırdıklarını belirtti.

(soL – Haber Merkezi)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir