'Avrupa'nın en büyük adalet sarayı' ama…

Çağlayan Adliyesi girişinde Avukatlar Kanununa aykırı biçimde aranan avukatlar durumu protesto etmek için altıncı kez bir araya geldiler. Yapılan protesto eyleminde açıklanan Çağlayan Adliyesi’nin son uygulaması; hâkimlerin, savcıların ve baronun odasına girilerek su ısıtıcılarına ve su şişelerine el konulması oldu.

Çağlayan Adliyesi girişinde Avukatlar Kanununun 58. Maddesine aykırı bir biçimde avukatların aranması 6. kez Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatlar tarafından protesto edildi. Altı haftadır toplu girişle protesto edilen uygulama bundan sonra İstanbul Barolar Birliği bünyesindeki grupların ortak eylemleriyle protesto edilecek.

img5859.jpg

“Direnmeye devam edeceğiz”
Adliye önündeki altıncı Salı eyleminde basın açıklamasını okuyan Avukat Aycan Çiçek, bağımsız savunma ve adalet için bugün bir kez daha adliye önünde olduklarını söyledi. Avukatların sadece kendileri için değil halkın adalete ulaşması içinde mücadele ettiğini belirten Çiçek, siyasal iktidarın uzun yıllardır uyguladığı ve Çağlayan Adliyesinde de somutlaşan piyasalaştırma ve avukatların yargının dışına itilmesi girişimine karşı direnmeye devam edeceklerini dile getirdi.

“TBB eliyle vesayete izin vermeyeceğiz”
Hakim ve Savcıları HSYK eliyle vesayeti altına alan Adalet Bakanlığı’nın, Türkiye Barolar Birliği eliyle avukatları da vesayeti altına almasına izin vermeyeceklerini vurgulayan Çiçek, TBB’nin Adalet Bakanlığı ile imzaladığı gizli protokolün avukatlık mesleğini yok etmesine müsaade etmeyeceklerini ifade etti.

Su ısıtıcılara el konuldu
Çağlayan Adliyesinin verimini adalet sorunu yerine, kafeteryaların kar bilançosu ile ölçen bu nedenle geçen hafta sonu operasyonlarıyla hâkim ve savcı odalarını ve baroya tahsis edilen odaları fütursuzca basan su şişelerini, su ısıtıcıları toplayan anlayışla mücadele edeceklerini belirten Çiçek, avukatların yerine adliyeye çevik kuvveti sokup fişlenme yaptıran anlayışa karşı mesleklerini savunacaklarını söyledi.

(soL – İstanbul)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir