Tarsus'un Ayşe Paşalı'sı, Hayriye Yakıcı!

Kocası tarafından öldürülen kadının devletten yardım istediği ortaya çıktı

Tarsusun Ayşe Paşalısı, Hayriye Yakıcı!

Mersinin Tarsus ilçesinde geçtiğimiz hafta boşanmak üzere olduğu kocası M.Y. tarafından yol ortasında kurşunlanarak öldürülen 51 yaşındaki Hayriye Yakıcının savcılığa suç duyurusunda bulunarak devletten yardım istediği ortaya çıktı. Hayriye Yakıcının gazeteci olan kardeşi Aydın Demir, ablasının defalarca kez savcılığa suç duyurusunda bulunarak eniştesini şikayet ettiğini, ancak herhangi bir koruma önleminin alınmadığını savundu. Demirin bu iddiaları ise geçtiğimiz yıl devletin koruyamadığı Ayşe Paşalının kocası tarafından öldürülmesi olayının benzeri olarak nitelendirildi.

Olayın meydana geldiği Tarsusun Şehit Mustafa Mahallesindeki yol üzerinde toplanan Mersin Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Tarsus Eğitim-Sen, CHP ve İHD Tarsus Şubesine mensup çoğunluğu kadın üyeler eylem yapıp, basın açıklamasında bulundular. Eyleme öldürülen Hayriye Yakıcının bazı yakınları da katıldı. Burada konuşan Hayriye Yakıcının kardeşi Aydın Demir, ablasının birçok kez savcılığa suç duyurusunda bulunarak korunma talep ettiğini ifade ederek, “Ablam Hayriye Yakıcının adli makamlara verdiği dilekçelerini, soruşturma ve kovuşturma süreçlerini dikkatle inceledim. Merhum Hayriye Yakıcının feryat dilekçeleri, bürokrasinin çarkları arasında gezinip dururken, katili de sinsice ölüm planlarını yapmış ve olayı gerçekleştirmiştir. Katil zanlısı elini kolunu sallayarak ortalıkta dolaşırken, Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı nöbetçi mahkemeye başvurarak, sanık hakkında yakalama kararı çıkartmamıştır. Bu ağır ihmal ve kusur katil zanlısına güç ve cesaret vermiştir. Bütün bunların belgeleri T.C. Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı ve kovuşturmayı yapan 1. Sulh Ceza ve 1. Asliye Ceza Mahkemeleri arşivlerinde mevcuttur” dedi.

Demir, “Bunun yanında ablamın feryat dilekçesi ortada olduğu halde, Cumhuriyet Savcısı şüphelinin ifadesini bile almadan kovuşturmaya yer olmadığı kararı vermiştir. Bu yaşananlar Türk hukuk tarihine kara bir leke olarak geçecek acı bir süreçtir” şeklinde konuştu.

YOLA KARANFİL BIRAKTILAR
Tepki eylemine katılanlar yola karanfil bıraktılar. Burada katılımcılar adına bir basın açıklaması okuyan avukat Çiğdem Altuntaş ise, “Artık yeter diyoruz. Bu kaçıncı Hayriye, bu kaçıncı dehşet? Sevgi adına, koruma adına, namus adına bedenimize hükmeden, canımıza kast eden bu iktidar gösterisi kaçıncı? Çocukların gözleri önünde, sokak ortasında bıçakla, silahla, testereyle işlenen cinayetlere, söndürülen yaşamlara kim dur diyecek? Öldürüp elini kolunu sallayarak dolaşan, çıkıp kameralar önünde yaptığından pişman olmadığını söyleyen katiller bu cesareti nereden, kimden alıyor?” ifadelerini kullandı. Ajanslar-Habertürk

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir