Meclis'in ilk Süryani milletvekili!

BDP saflarında siyaset yapan Erol Dora, TBMMnin ilk Süryani milletvekili

Mardin milletvekili Erol Dora, TBMMde görev alan ilk Süryani milletvekili oldu. BDP saflarında siyaset yapan Dora, Süryani toplumunun sorunlarını Meclis gündemine taşıcağını belirtirken 72 milyonun vekili olduğunun da altını çiziyor.

Meclisin ilk Süryani milletvekili! VİDEO

Anadili Süryanice olan Dora, Türkçeyi okula başlayınca öğrenmiş. Doraya göre farklı dinlerden gelen vatandaşlar devletin de çeşitli kademelerinde görev alabilmeli.

Dora, milletvekilliğiyle ilgili şu yorumda bulunuyor: “Bana göre Türkiyede yaşayan 72 milyonun her bireyinin milletvekili olma hakkı vardır. Süryanilerin de tabii ki kendilerine has sorunları vardır. Bu sorunları Meclis gündemine tabii ki taşıyacağız. Ancak biz 72 milyonun vekiliyiz. Türkiyenin demokratikleşmesi kapsamında bizim de ufak bir katkımız olursa kendimizi mutlu hissederiz.”

SON GAYRİMÜSLİM VEKİL KAMHİYDİ
TBMMde çok partili hayata geçişin ilk yıllarından 1960lı yılların ortalarına kadar çok sayıda Müslüman olmayan milletvekili yer aldı. Fakat 1960lı yıllardan itibren Meclis sahnesinden çekildi gayrimüslim vekiller. Son olarak 1995de Cefi Kamhi, DYP lisetesinden Meclise girmişti. ajanslar-habertürk

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir