Hatice ŞEN haberleri|| Köprüde Avrasya Maratonu önlemleri alındı

Hatice ŞEN-İstanbul// DAĞ MEDYA ÖZEL-Her yıl merakla beklenen Avrasya Maratonuna sayılı günler kaldı. Geçtiğimiz yıl Boğaziçi Köprüsünün koşu sırasında sallanması üzerine bu yıl bir dizi önlem alındı. 16 Ekim 2011 Pazar günü koşulacak maartonda halk yürüyüşü kademeli olarak yapılacak.

Geçtiğimiz yıl Avrasya Maratonu sırasında Boğaz Köprüsü’nün aşırı yük ve dengesiz hareket nedeniyle sallanması üzerine Karayolları Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Bu yıl 16 Ekim’de düzenlenecek 33. Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu’nda köprünün yeniden sallanmaması için gerekli önlemler alındı. Halk koşusuna girişler kademeli olarak yapılacak, göğüs numarası olmayanlar koşuya alınmayacak ve alana yemek ile giriş yapılmayacak. Böylelikle köprü üzerinde piknikçilerin sabah kahvaltı yapması son bulacak.
Her yıl Avrasya Maratonu sırasında ilgi odağı olan Boğaz Köprüsü’nde katılımcıların çoğu koşmak yerine köprünün keyfini çıkarıyor. Geçtiğimiz yıl 170 bin kişinin katıldığı halk koşusunda, Boğaziçi Köprüsü, aşırı ve dengesiz yük dağılımı nedeniyle sallanmış ve üzerindekilerin panik dolu anlar yaşamasına neden olunmuştu.

Halk yürüyüşü kayıtlarının devam ettiği maratonda 80 bin kontenjan dolana kadar kayıtlar devam edecek. Kayıtlar Spor AŞ tesislerinde, meydanlarda, metro istasyonları ve benzeri noktalarda kurulacak olan stantlarda yapılıyor. Anadolu yakasında Altunizade Köprüsü altında başlayacak halk yürüyüşü, Boğaziçi Köprüsü’nü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı’ndan Beşiktaş’a iniyor ve sahil yolunu izleyerek İnönü Stadyumu önünde bitiyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir