Gökşin Sipahioğlu Hayatını Kaybetti

SİPA Pressin kurucusu, gazeteci ve fotoğrafçı Gökşin Sipahioğlu, Paristeki Amerikan Hastanesinde hayatını kaybetti. Sipahioğlu 85 yaşındaydı.

Gökşin Sipahioğlu, önceki gün (3 Ekim)  rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmıştı. O günden beri tedavisi süren Sipahioğlunun ölüm haberi bu sabah (5 Ekim) yerel saatle 08.00de geldi.

1961 yılında füze krizi sırasında Kübaya girmeyi başaran tek batılı gazeteci olması ve 1968 Paris olaylarını yansıtan fotoğraflarıyla dünyaca da aralarında bulunduğu dünyanın sıcak bölgelerindeki çalışmalarıyla dünya çapında tanınan bir foto muhabiri olarak biliniyor.

Sipahioğlu en çok 1955 yılında çıkan 6-7 Eylül Olaylarının çıkışına neden olmak hatta planlamakla suçlanmıştı. Sipahioğlu yazıişleri müdürlüğünü yaptığı İstanbul Ekspres Gazetesinde Selanikte Atatürkün doğduğu evin saldırıya uğradığı haberine attığı başlık nedeniyle bu tartışılmıştı.

Ölümünden bir süre önce Abdurrahman Antakyalıya verdiği röportajda kendisini şöyle savunmuştu: “Haberleri ya radyodan ya da Anadolu Ajansından alıyorduk. Atatürkün Selanikte doğduğu evin hasara uğradığına ilişkin haber her iki kaynaktan da geldi. O dönemde akşam gazeteleri önemli olayları ikinci baskı ile duyururlardı. Ben de, gazetenin sahibi Mithat Perine sormadan ikinci baskı yapmamıza karar verdim. Saat 14.30 sularında aradığımız Atina elçiliğimizdeki bir ataşeden de olayı doğrulattık. Haberi sekiz sütun üzerinden, Atatürkün evi bomba ile hasara uğradı diye verdim. Hakkımda üretilen asılsız haberlerde, güya, Atatürkün evi bombalandı diye manşet attığım yazılıyor hala. Attığımız manşetin altında Yunan Hükümetinin, Bizim bu olaylarla hiçbir ilgimiz yok resmi tebliğini de koymuştum. Üzüldüğüm, bu olayların aslının ne bana, ne de beni işe alan ve hala hayatta olan Osman Karacaya sorulmamasıdır. Bu konuda hep yalan yazıldı, iğrenç şeyler yazıldı hakkımda. Altan Öymen ve Özgen Acarın dışında bu konuyu doğu düzgün yazan olmadı. Bu olayları Adnan Menderes, Gökşin Sipahioğlu ve Mithat Perin tertip etti iftirasını atanlar bile oldu. Oysa bir yıl sonra Adnan Menderesin baskısı ile gazetemden kovuldum.”

Daha sonra yurtdışına çıkan Gökşin Sipahioğlu, 1973 yılında kurduğu SİPAyı maddi sıkıntılar yüzünden 2001 yılında Fransız medya grubu Sud Communicationa satmıştı. SİPA ajansı, 30 milyon civarındaki fotoğraf arşiviyle dünyanın en büyük üç fotoğraf ajansından biri olarak gösteriliyor.

Sipahioğlu, Fransada üne kavuşan çok sayıda muhabiri mesleğe kazandırmasıyla da tanınıyor. Eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, 2007de Sipahioğluna Legion dHonneur nişanını vermişti. Fransa Kültür Bakanlığı da Sipahioğlunu 2003 yılında sanat ve edebiyat nişanıyla ödüllendirmişti.

* Abdurrahman Antakyalının röportajının tamamı için tıklayın.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir