Avrupa'nın iddialı 'Güneş yolculuğu'

Avrupa ülkeleri, Güneşteki değişimleri incelemek üzere şimdiye dek görülmemiş büyüklükte bir uzay yolculuğuna önderlik edecek.

 
Solar Orbiter adıyla bilinen insansız uzay aracı, Güneşten 42 milyon km. uzaklıkta faaliyet gösterecek. Bu, şimdiye kadar herhangi bir uzay aracının gerçekleştirebildiğinden daha yakın bir mesafe.

Solar Orbiterın uzay yolculuğu Avrupa Uzay Kurumu (ESA) üyelerince dün onaylandı.

2017 Yılında uzaya gönderilmesi beklenen Solar Orbiter, milyarlarca euroya mal olacak.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) de projeye katılacak ve uzay aracı için sağlayacağı iki gerecin yanı sıra aracı uzaya taşıyacak roketi verecek.

Pariste bir araya gelen ESA delegeleri, modern evren biliminin en büyük iki esrarlarından olan karanlık madde ile karanlık enerjinin araştırılmasını da kararlaştırdılar.

Bilim adamları bu olguların evrene egemen olduğunu ve evreni şekillendirdiğini düşünüyor ama bu kavramlara şimdiye dek hiçbir doyurucu açıklama getirilebilmiş değil. 1990ların sonlarında karanlık enerji ile evrenin genişlemesi üzerindeki etkisini keşfeden üç bilim adamı, bugün, Nobel ödülüne değer görüldü.

ESAnın uzay projesi için düzenlenen yarışmayı, gelişmiş teknolojisi dolayısıyla Solar Orbiterın kazanmasına kesin gözüyle bakılıyordu.

Solar Orbiter gibi yaklaşık bir milyar euroya mal olacak Euclidteleskobu, uzayla ilgili bilinmeyenlerin biraz daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla galaksilerin haritasını çıkaracak.

ESAnın bilim müdürü Alvaro Gimenez, “Bunların her ikisi de heyecan verici projeler. Bugün Nobel Fizik Ödülünün, Euclid projesiyle bağlantılı olan, evrenin genişlemesiyle ilgili araştırmalara verildiğini işitmek de büyük memnunluk uyandırdı. İlerki yıllarda Güneş fiziğine ilişkin çalışmaların dayanağı olacak Solar Orbiter projesinin gerçekleşmesini sabırsızlıkla bekliyorum.” dedi. Jonathan Amos-BBC Bilim muhabiri

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir