Mahkemeden önemli karar: Cemevleri ibadethane!

Ankara 16. Asliye Hukuk Mahkemesi, Çankaya Cemevi Yaptırma Derneği için açılan kapatma davasını reddetti. Böylece cemevlerinin ibadethane olduğu yargı kararı ile tescillenmiş oldu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tüzüğündeki iki madde gerekçe gösterilerek hakkında kapatma davası açılan Çankaya Cemevi Yaptırma Derneğinin duruşması, Ankara 16. Asliye Hukuk Mahkemesinde görüldü. Mahkeme, davanın düşürülmesine karar verince, cemevlerinin ibadethane olarak tanınması önündeki yargı engeli kalkmış oldu.

İçişleri Bakanlığı, incelenen dernek tüzüğünün, Diyanet İşleri Başkanlığ’ının Cemevi ve benzeri yerlerin ibadet yeri kapsamında değerlendirilmesine imkan bulunmadığı yönündeki görüşünü de alarak Ankara Valiliğine yazı göndermiş ve dernek tüzüğündeki cemevlerini ibadet yeri olarak niteleyen 2 maddenin tüzük metninden çıkarılmasının uygun olacağını bildirmişti.

Ankara Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü de Haziran 2008de derneğe gönderdiği yazıda, tüzüğün bu maddelerinin yeniden düzenlenmesini talep etmişti. Müdürlük, derneğe gönderilen tebligata rağmen yasal sürede eksikliklerin giderilmediği gerekçesiyle geçen yılın kasım ayında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına ihbarda bulunmuştu. Bunun üzerine başsavcılık, Çankaya Yenişehir Mahallesinde kurulu Çankaya Cemevi Yaptırma Derneği hakkında davaname hazırlamıştı.

Derneğin feshine karar verilmesi istenen davanamede, dava sırasında faaliyetten alıkonulması için önlem alınması ve fesih kararından sonra derneğe ait para, mal ve hakların derneğin amacına en yakın dernek olan Elvankent Kültür Merkezi Yaptırma Yaşatma ve Cemevi Yaptırma Derneği’ne devredilmesi de talep edilmişti.

Savcı: Alevilik din değil
Esas hakkında görüş bildiren savcı Ali Özdemir ise, Aleviliğin bir din olmadığını ve cemevlerinin de “ibadethane” değil, “toplantı adı” olduğunu iddia etti. “Davada ve konuda kamu yararı olmadığı, aksine kamuoyunu kaos ortamına sürükleme çabası ve amacı görüldüğünü iddia eden Özdemir, davanın kabul edilerek derneğin kapatılmasını istemişti.

Davaya bakan Hakim Yaşar Eren, önceki duruşmada dosyanın karar için incelemeye alındığını söyledi. Duruşmaya son veren Eren, davanın reddinin kararlaştırıldığını bildirdi.

Gümüş: Yargı karar veremez
Davayı izleyen dernek avukatı Fevzi Gümüş, kararın ardından yaptığı açıklamada bir yerin ibadethane sayılıp sayılmayacağına yargının karar veremeyeceğini savunurken şunları kaydetti:

“Mahkeme doğru bir karar verdi. Savcı, büyük ihtimalle kararı temyiz edecek. Cemevlerinin Alevilerin ibadet merkezi olduğu yönünde bir derneğin kurulup, faaliyet yürütüp yürütemeyeceğine de asıl Yargıtay karar verecek.”

(soL – Haber Merkezi)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir