Hatice ŞEN Haberleri|| Zincirlikuyu yer altından birleşiyor …Zorlu Center’a da yeraltından ulaşım!


Hatice ŞEN -DAĞ MEDYA/İSTANBUL KENT HABERLERİ

Zincirlikuyu’daki Metrobüs durağıyla Gayrettepe Metro İstasyonu, 231 metrelik İstanbul’un en uzun yürüyen bantlı tüneliyle birleşiyor. Zincirlukuyu’da yaşanan yaya yoğunluğunu rahatlatacak ve trafik kazalarını önleyecek tünelin kazı çalışmaları tamamlandı. Elektronik ve kaplama işlemlerinin ardından tünel 2012 Mayıs ayında hizmete girecek.
 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve tünelin yapımını üstlenen Ahmet Nazif Zorlu tünel inşaatını gezerek basın mensuplarına bilgi verdi. İstanbul’da göreve geldikleri günden itibaren ulaşım yatırımlarına çok önem verdiklerini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul’da, büyük metropollerde yaşanan trafik sorunu kısmen olmasına rağmen, ulaşımda ciddi mesafeler aldık. Yoğun trafiğin yaşandığı noktalarda metro gibi yer altı çözümleri ürettik” dedi.
 
Topbaş, kazısı tamamlanan metrobüs ve metro bağlantı tüneliyle bir tarihe daha tanıklık edildiğini ve gelecek kuşaklara çok daha iyi bir yaşam imkanı sunulduğunu ifade etti. Zincirlukuyu’daki kavşak noktalarında yaşanan trafik yoğunluğunun ortadan kalkacağını aktaran Topbaş “Metrobüs ile metro arasında modern ve kolay bir erişim imkanı sağlayacak tünelin aynı zamanda Zorlu Center’a da yeraltından ulaşım imkanı sunacak. 26,5 milyon TL’ye mal olan tünelin yapımını tamamen Zorlu Holding’in üstlendi. Açıldıktan sonraki ilk 5 yıl işletmesini de Zorlu Holding yapacak” şeklinde konuştu.
 
İstanbul’da ulaşım sorunun çözümü için iş adamalarından da destek aldıklarını anlatan Topbaş “İşadamlarımız da bu konuda gerekli hassasiyeti gösteriyor. İstinye Park yönetimi de bize söz verdiği 3 kavşağın iki tanesini bitirdi. Başka yerlerde de bu tür işbirliklerimiz olacak. Gezdiğimiz bağlantı tüneli gibi bütün metro istasyonlarından çevre noktalara yürüyen bantlı tüneller yapmak için çalışıyoruz.”dedi.
 
Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu da yaptığı açıklamada projeyi Başkan Topbaş’a sunduğunda memnuniyetle kabul ettiğini anlattı. Sosyal sorumluluklarının farkında olduklarını belirten Zorlu “Hep kazan kazan değil, ülkenin de kazanmasını düşünmeliyiz. Bunun için yeraltını da değerlendirmeliyiz. Yukarıda bazen insanları görüyorum. Hayatı pahasına karşıdan karşıya geçmeye çalışıyor. Yürüyen bantla insanları fazla koşturmadan rahat bir erişim imkanı vereceğiz.” Diye konuştu. Tünelin tamamlanmasının ardından üzerinin de meydan olacağını ifade eden Zorlu “Bir yıl sonra burası güzelliğiyle tanımayacağınız bir semt olacak. Zorlu Center’de 2 bin 350 kişilik büyük bir kültür merkezi de yapıyoruz. Onun için trafik sıkışıklığı yaşanmaması için bu altyapı çalışmasını üstlendik.” şeklinde konuştu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir