GÜNEY SUDAN|| 15 Yaşında İdamını Bekliyor

Güney Sudanda cinayet işlemekle suçlanan Alphonse Kenyi, 15 yaşında olduğu ispat edilmezse idam edilecek. İdam karşıtları doktorlardan yaş tespiti raporu almak için çalışıyor.

Bileşmiş Milletlerin (BM)en yeni üyesi Güney Sudanda, Alphonse Kenyi isim bir çocuk idam edilmeyi bekliyor. Bu yıl 9 Temmuzda bağımsızlığını ilan eden Güney Sudanın başkenti Jubadaki bir hapishanede tutulan Alphonse yalnızca 15 yaşında.

Alphonse, Uluslararası Adalet Divanı (ICC) tarafından soykırım yapmakla da suçlanmış olan Ömer El Beşir rejimi tarafından cinayet işlemekle suçlanıyor.

10 Ağustos 2009da tutuklandığında Alphonse 14 yaşındaydı ve Jubanın 80 km. uzağındaki Kalitok şehrinde, plastik şişe toplayarak geçiniyordu.

Bölgede faal olan Niggers (Zenciler) adlı bir çeteye üye olduğu ve birden fazla cinayete karıştığı suçlamasıyla tutuklandı.

Alphonse, polis tarafından yakalanıyor ve işkenceye maruz bırakılıyor. Şu an, çok kötü şartlar altında tutuklu bulunan Alphonse, El Pais gazetesinde yer alan açıklamalarında “Polisler karakolda, jiletler ve iğneler kullandı. Benden itiraf etmemi istiyorlardı ama ben hiçbir şey kabul etmedim” diyor.

Ağır işkencelerden sonra suçu zorla itiraf etmek zorunda kalan Alphonse, ülkedeki en ağır ceza olan idam cezasına çarptırılmış.

Alphonseun tutulduğu hapishanede gardiyan olarak görev yapan Fabian Seritin açıklamalarına göre,  Alphonse suçsuz.

Serit, doktorlardan Alphonsenin 15 yaşında olduğunu kanıtlayan resmi bir belge alınması için uğraş verenler arasında.

Aslında Sudanda 18in yaşın altındakilerin idam cezasına mahkûm edilmesi artık yasal değil ve bu cezanın gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği söz konusu çocuğun ailesi tarafından belirleniyor.

İdam cezasının 18 yaşın altındakilere uygulanmasına imkân veren yasa, Alphonsenin bu cezaya çarptırılmasından dört ay sonra yapılan bir düzenleme ile değiştirilmiş. Bu düzenlemeden önce idam cezası, 15 yaşın üstündekilere uygulanabiliyordu.

Alphonseyi idamdan kurtarabilecek bir diğer seçenek ise, ailesinin 30 bin sterlinlik (yaklaşık 20 bin YTL) bir para cezası ödemesi. Eğer aile bu parayı ödeyebilecek durumdaysa, idam cezasının para cezasına dönüştürülmesini talep edebiliyor.

Bu koşullar altında bile Alphonse özgür olabilmek için beş yıl boyunca hapis yatmış olmak zorunda. Zira idam cezasına çarptırılmış bir kimse, para cezasını ödedikten sonra reşitse 10 yıl değilse beş yıl boyunca hapis yattıktan sonra serbest bırakılıyor.

Alphonsenin ailesinin 30 bin sterlinlik cezayı ödeyebilmesi ise ekonomik şartların zaten çok kötü olduğu Güney Sudan için pek de mümkün gözükmüyor. (IK/HK)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir