Füzeler Türkiye'ye gemiyle geliyor!

Basında yer alan iddialara göre Malatyada kurulacak radar sisteminin yanı sıra Doğu Akdenizdeki Türk Karasuları da ABD füze sistemi içinde yerini alacak.

Hürriyet gazetesinin haberine göre füze taşıyan Amerikan savaş gemileri Türkiye’de görev yapmak için hazırlanıyor. Bu yıl sonuna kadar Malatya Kürecik’te kurulması planlanan radarların yanı SM-2-Blok3B füzesi taşıyan AEGIS firkateynleri Doğu Akdeniz’de konuşlanacak.

Havada füze vuran ve çok uzak menzilden füze hareketlerini izleyen, yörünge hesaplayan AEGIS radarı ile donatılmış SM-2-Blok3B füzesi taşıyan AEGIS fırkateynlerinin Doğu Akdeniz’de göreve başlama hazırlığı yapması ise, “füze kalkanı projesinde hedefin İran olduğu resmi ağızlar tarafından dile getirilmese de planlar bu ülkeden gelecek olası saldırıya göre yapılıyor” şeklinde yorumlandı.

Haberin kaynağı olarak gösterilen NATO, Lizbon Zirvesi kararlarına uygun olarak Malatya Kürecik Köyü’nde kurulacak radar istasyonunun yanı sıra uydu, destekleyici radar istasyonları ve füze rampaları kurulması çalışmalarına başlamış durumda. ABD bu plan çerçevesinde İran’ı uzaydan gözetleyecek. Romanya’da Karadeniz kıyısına kurulacak SM3 füze rampası da hazırlıklarını tamamlamak için gün sayıyor. ABD’ye ait SM2-Blok3B füzeleriyle havada füze vuran ve çok uzak menzilden füze hareketlerini izleyen, yörünge hesaplayan AEGIS radarı ile donatılmış savaş gemileri Doğu Akdeniz’de göreve başlama hazırlığı yapıyor.

Haberde “Limana yanaşmadan aylarca denizde görev yapabilen AEGIS firkateynleri sahip oldukları yüksek atış gücü ile Doğu Akdeniz’de uluslararası sularda görev yapacak” ifadesine yer verildi. Ancak gemiler uluslararası sulara çıksa da, lojistik desteğini Türkiyeden alacak. Bu nedenle gemilerin aslında Türkiyede görevlendirilmiş olduğu doğru.

“Gözetlenecek ülkenin (resmi olarak isim verilmese de bununla İran kast ediliyor) füze rampalarını ülkenin kuzeyine yerleştirmesi halinde, bu fırkateynlerin radar menzil sorunu gündeme gelebilecek” denilen haberde, böyle bir durumda savaş gemilerinin Montrö Anlaşması kapsamında zaman zaman Karadeniz’e çıkmasının gündeme gelebileceği belirtiliyor. İki sene önce Obamanın savunma stratejisi değişikliğine dair soLda yapılan haberlerde, bugün uygulanmaya konulan planın ayrıntılarına dikkat çekilmişti.


ABD Savunma Bakanlığı sitesinde AEGIS fırkateynlerin füze savunma stratejisinde kullanımı, alttaki şema ile gösteriliyor.

gemi_fuze2.jpg

Türkiyede şemada radarı taşıyan aradaki geminin işini, Malatyada kurulacak olan radar yapacak. Aynı zamanda Romanyada füzeler de sistemin parçası olacak. Şemadan da anlaşılacağı üzere, Romanyadan ve Türkiyenin etrafındaki denizlerdeki gemilerden atılacak füzeler, karşı tarafın nükleer füzelerini Türkiye üzerinde vuracak.


AEGIS radarı taşıyan 8 bin 600 tonluk USS Mahan fırkateyni IDEF 2011 Uluslararası Savunma Fuarı kapsamında Mayıs 2011’de İstanbul’a gelmişti. Savunma Sanayii Müsteşarı Murat Bayar ile ABD’nin Ankara’nın Büyükelçisi Francis Ricciardone de gemiyi ziyaret etmişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir