Üst katta teröristler kalıyor memur bey!

Dün, terörist olduğundan şüphelenilen kişiyi ihbar edene ödül verileceği yönündeki haberin yayınlanmasıyla birlikte Emniyetin telefonları kilitlendi. Ancak uygulama henüz hayata geçirilmediği için Emniyetin ihbarlara ne yanıt verdiği bilinmiyor

Terörle Mücadele Kanunu kapsamında 29 Haziran 2006da TBMMde kabul edilen 5532 sayılı yasanın 19. maddesindeki “suçlunun yakalanmasına yardımcı olanlara para ödülü verilmesini” öngören düzenlemenin hayata geçirilmesi için düğmeye basıldı.

Düzenlemeye göre, terör suçu işlediği iddia edilen kişilerin yakalanmasına yardım edenlere, bu kişilerin yerlerini ve kimliklerini bildirenlere devlet para ödülü verecek.
Henüz yönetmelik taslağı yasalaşmadı ancak, haberi duyanlar Emniyetin telefonlarını kilitledi. Gün içerisinde çok sayıda  kişinin emniyeti arayarak, ihbarda bulunduğu ve karşılığında para istediği öğrenildi. Ancak henüz paranın nasıl verileceği, kime verileceği netlik kazanmadığı için ihbarlarla ilgili Emniyetin tutumu bilinmiyor.

2006 yılında yasalaşan maddenin hayata geçirilmesi için İçişleri Bakanlığının önümüzdeki günlerde yönetmelik yayınlayacak. Emniyet Genel Müdürlüğünün hazırladığı yönetmelik taslağının, devletin ilgili birimlerinin görüşlerinin alınması ve İçişleri Bakanlığının son halini vermesinin ardından Resmi Gazetede yayınlanacak.
Yönetmelikte, hangi şartlarda kimlere, nasıl para ödülü verileceğinin tarif edileceği belirtildi.

Bu arada Milliyetin haberine göre, söz konusu uygulama ABDden örnek alınıyor. ABD yasalarına göre terör suçu olan bir eylemi yapan ya da yapmayı planlayan kişileri ihbar edenlere, hem ülke içinde hem de ülke dışında para ödülü veriliyor. ABD devleti suça ve “terörist” olarak ilan ettiği kişiye göre, ödül miktarını yeniden belirliyor. Yasa özellikle, ABDnin işgal ettiği Irakta Saddam Hüseyin iktidarında görev alan kişilerin yakalanması için uygulanmıştı.

NE AMAÇLANIYOR?
Bu düzenleme ile ne amaçlandığı tam bilinmese de olası sonuçlar şöyle:

–  Hem ideolojik nedenlerle hem de maddi çıkar amacı ile herkes hakkında terörist suçlamasında bulunulması mümkün olacak.

– Yasanın PKK ile mücadelede kullanılmasının, milliyetçiliği ve etnik çatışmaları arttırması güçlü bir olasılık olarak görülüyor.

– Kimi kesimlere göre, yasa ile PKK ve Kürt halkı içinde iç çatışmaların da arttırılması hedefleniyor.

UZMAN GÖRÜŞÜ

Avukat-İnsan Hakları Savunucusu Eren Keskin:
Benzer uygulamalar savaşın en yoğun döneminde de görülmüştü. Bu uygulamanın bugün tekrar başlaması demokratik hukuka uymuyor. Dahası Türkiyede “terör örgütü üyeliği” ile suçlanarak tutuklanmış bir çok gazeteci ve siyasetçi var. Bu tarz mağduriyetler kesinlikle artacaktır, uygulama suiistimal edilecektir.
AKPnin itiraz ettiğini söylediği militarist uygulamaları kendi elleriyle gerçekleştirdiğini görüyoruz. Bu uygulama Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 6. maddesi olan adil yargılama ve delillerin adil bir şekilde toplanması ilkelerine de aykırıdır.(BİRGÜN)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir